Magic a jeho pokroky

1. listopadu 2014 v 22:03 | Lenka :) |  Moje ježdění

.....Dnešní článek nebude ani tak o mně a mém ježdění (nic nového pod sluncem, snad jen, že jsem dneska vyzkoušela dalšího koníka, Mercantilista), ale spíš o Magicovi a jeho pokrocích Usmívající se

.....Magic je opravdu moc šikovný a vnímavý koník. I přesto, že je trochu temperamentnější, se s ním hezky pracuje a zatím jsem na něj slyšela jenom samou chválu Usmívající se Za týden, co je u našich se naučil spoustu věcí.
.....Táta a jeho kamarád Pepa s ním pracují ze země a na to, že neuměl vůbec nic, se toho naučil během tak krátké doby opravdu hodně. Způsobně chodit na prověšeném vodítku za ramenem vodiče i nastupovat do přepravníku. Jsem chlapům opravdu moc vděčná, že s ním pracují, když tam ještě nemůžu být. Baví je to s ním a Magica taky Usmívající se A velké díky patří také mojí mamince, která za nimi všude běhá s foťákem a natáčí co se dá, abych se o 300 km dál mohla podívat, jak se mému šimlatému hříbátku daří Usmívající se


.....Včera se Magic seznámil s tátovým valáškem QH Samem. Proběhlo to úplně v klidu a Magic byl poprvé přes den venku. Nejdříve ho nechtěli pouštět kvůli tomu, že pořád není vykastrovaný a oba sousedi, jak z prava, tak z leva mají kobyly, ale když se skamarádil se Samem, tak se zabavili a nebezpečí útěku se zmenšilo. Magic se vůbec nechová jako hřebec, ale člověk nikdy neví... Po kastraci mu přibudou další dvě kamarádky - Bublina a Hvězda. Jsou to dámy v letech, které budou rády, že je Sam nechá na pokoji a vyblbne se s dalším mlaďochem Usmívající se Ale ve stádečku se budou všichni cítit lépe.
.....Na noc chodí samozřejmě domů. Jednak bych si nelajzla nechat ho tam kvůli útěku, druhak je zvyklý být přes noc v boxe, není zachlupacený atd. a třeťak má člověk nad koněm větší přehled, když ho večer dá domů, vyčistí ho, přitom prohlédne,...

.....Jo, a ještě jedna perlička nakonec! Má kamarádka přišla na to, že Magic má 8 generací nazpět (což je hrooozně moc Smějící se) v krvi War Admirala. Koně, který byl protivníkem Seabiscuita a běželi proti sobě slavný dostih v Pimlicu Smějící se. Odteď, až se budu dívat na film, budu fandit Admiralovi Smějící se. No, on skoro každý plnokrevník má v krvi nějakého takového slavného žampiona. Koně, kteří nebyli vykastrovaní a působili dál jako plemeníci (třeba i Secretariat), měli neskutečné množství potomků, takže je velká pravděpodobnost, že nějaký takový je i v krvi plnokrevníka, kterého znáte. Není to tedy žádná vzácnost, ale potěší to Usmívající se

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tia Tia | 7. listopadu 2014 v 21:18 | Reagovat

"Takového slavného žampiona." :D Promiň, nemohla jsem jinak :D Gratuluju k pokrokům :)

2 DorothyCak DorothyCak | E-mail | 18. července 2017 v 22:29 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170718

3 ArleneHew ArleneHew | E-mail | 22. července 2017 v 20:09 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
See you later ;)

XRumer20170721

4 Davidinfen Davidinfen | E-mail | 29. července 2017 v 14:42 | Reagovat

VasTutNet точка  ru  удалим негативные отзывы о Вас,разместим положительные,Спецалист по удалению плохой негативной информации в сетиудалим негативную информацю из  Удалим всю негативную информацию ,разместим положительные отзывы.Привлечение трафика аналог яндекс директа и гугла Агентство репутации Вастутнет VasTutNet точка ру!

5 Carolyndug Carolyndug | E-mail | 5. srpna 2017 v 18:00 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later!

XRumer201708

6 Aaauceves Aaauceves | E-mail | Web | 7. srpna 2017 v 11:24 | Reagovat

Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor...

So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

http://segwayverona.com/

7 Dannyriz Dannyriz | E-mail | Web | 13. srpna 2017 v 10:40 | Reagovat

ВНИМАНИЕ!!! Ядекс и отношение к клиентам смотреть всем!!!
Посмотрел и был в ШОКЕ....
Вот ссылка на Ютуб
https://www.youtube.com/watch?v=IdYDpLcuVnA

8 Avito777ces Avito777ces | E-mail | 15. srpna 2017 v 21:51 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Рады предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам нужны определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если нужен залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!
Гарантия:

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим... <b>А также, гасим Штрафы ГИБДД за 65% ...</b>

Оплата:
ЯндексДеньги, Webmoney (профессиональные счета)
Рады сотрудничеству!

<b>канал Телеграмм  @t.me/avito50 </b>
________

авито детская одежда пакетом
регистрация +на авито бесплатная
авито пакет вещей омск
авито скачать бесплатно
авито спб

9 Avia777Modo Avia777Modo | E-mail | 16. srpna 2017 v 15:48 | Reagovat

<b>Авиабилеты по РУ за 60 процентов от цены кассы.</b> по МИРУ - 50%| <b>Телеграмм @AviaRussia</b> только этот, другие не используем.

Надежно. Выгодно. Без слётов. И БЕЗ каких-либо проблем.

Оплата:
ЯндексДеньги, Webmoney (профессиональные счета)
Рады сотрудничеству!
________

недорогие авиабилеты +в европу
купить авиабилет дешево аэрофлот победа
билеты +на самолет симферополь москва дешевые
дешевые авиабилеты аэрофлот +и купить билеты заказать
скидки +на авиабилеты +на год

10 Georgetic Georgetic | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 1:11 | Reagovat

<a href=http://cyril-leytsihovich.ml/>млм сервис, мотивация в сетевом маркетинге</a>

11 PeterEruts PeterEruts | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 9:08 | Reagovat

“Adoro viaggiare in Segway”. Il modo migliore per cadere in amore con Verona in nessun tempo!
Quando si dispone di un breve tempo a coprire una citta, questo e un ottimo modo per farlo. Mi e piaciuto molto il nostro tour e guida. L'audio e stato un po' difficile, ma la guida li ha tenuti lavorando. Quando il suo caldo, questo e un ottimo modo per andare in giro e stare un po' fredda. Verona e una citta facile accesso per segway intorno. Abbiamo visto tutti i principali siti e ci hanno dato una buona sensazione per il layout della citta. Siamo stati in grado di tornare a pochi posti il giorno successivo per un po' di tempo.

https://www.regiondo.it/segway-historic-tour-in-verona

<b>Book Now</b> ''' http://segwayverona.com/

https://eu5.bookingkit.de/onPage/detail?e=2202759fc95947e409b3435a7ae87161&preview=true&lang=it

12 Hollynam Hollynam | E-mail | 27. srpna 2017 v 23:03 | Reagovat

<b><a href=http://seo-swat.ru//Y17aq/>This is the 2017 bomb !!!</a></b>

13 BethanyUas BethanyUas | E-mail | Web | 10. října 2017 v 17:52 | Reagovat

http://www.earcon.org/story/386937/

14 AlysonIlt AlysonIlt | E-mail | Web | 11. října 2017 v 2:35 | Reagovat

http://smartpound.com/user.php?login=tfaltin57&view=history

15 AlysonAbd AlysonAbd | E-mail | Web | 25. října 2017 v 2:46 | Reagovat

http://buyviagraonline.site123.me/

16 ElvaVmw ElvaVmw | E-mail | Web | 23. listopadu 2017 v 17:47 | Reagovat

https://www.sfbi.com/store/tadalafil-reviews

17 LolaQqx LolaQqx | E-mail | 17. března 2018 v 17:09 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a very bad experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stuff and complained about his sleeplessness. I totally told him to <a href=http://beltwaybargainmom.com/sss/tramadol-high-dosage>website</a> and deal with it.

18 buy ranitidine buy ranitidine | E-mail | Web | 22. března 2018 v 18:38 | Reagovat

buy ranitidine

19 mobic meloxicam 15 mg mobic meloxicam 15 mg | E-mail | Web | 23. března 2018 v 10:47 | Reagovat

mobic meloxicam 15 mg

20 mobic meloxicam	medication mobic meloxicam medication | E-mail | Web | 23. března 2018 v 12:44 | Reagovat

mobic meloxicam    7 5 mg

21 mobic meloxicam 15 mg mobic meloxicam 15 mg | E-mail | Web | 23. března 2018 v 16:05 | Reagovat

mobic meloxicam    medication

22 http://mobicmeloxicam15mg.com/#mobic-meloxicam-7-5-mg http://mobicmeloxicam15mg.com/#mobic-meloxicam-7-5-mg | E-mail | Web | 30. března 2018 v 11:11 | Reagovat

mobic meloxicam medication

23 download download | E-mail | Web | 31. března 2018 v 14:06 | Reagovat

Hello good sait

24 here here | E-mail | Web | 13. dubna 2018 v 12:10 | Reagovat

smettere di fumare laser orecchio

25 example example | E-mail | Web | 15. dubna 2018 v 10:00 | Reagovat

Buy Essay Germany | Essay Writing Service in Germany

26 smettere di fumare Dop smettere di fumare Dop | E-mail | Web | 18. dubna 2018 v 16:13 | Reagovat

smettere di fumare

27 Buy Essay Canada Dop Buy Essay Canada Dop | E-mail | Web | 19. dubna 2018 v 7:25 | Reagovat

Buy Essay Canada

28 PhylisArt PhylisArt | E-mail | 20. dubna 2018 v 22:23 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a horrible experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random subjects and cried about his anxiety. I totally told him to <a href="http://www.supertalent.com/venders/super/want-to-buy-phentermine.html">want to buy phentermine</a> and deal with it.

29 Smettere Di Fumare VelocementeDop Smettere Di Fumare VelocementeDop | E-mail | Web | 21. dubna 2018 v 16:17 | Reagovat

Smettere Di Fumare Velocemente

30 PhylisOzu PhylisOzu | E-mail | 26. dubna 2018 v 5:11 | Reagovat

Oh Heavens. I don't know what to do as I have loads of work to do next week semester. Plus the university exams are nearing, it will be a stretch. I am already being nervous maybe I should <a href="http://www.clubmahindra.com/world/coupon-for-modafinil</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

31 LesaIik LesaIik | E-mail | 3. května 2018 v 19:38 | Reagovat

Oh God. I don't know what to do as I have loads of work to do next week month. Plus the university exams are close, it will be a hell. I am already being anxious maybe I should <a href="https://www.uni-due.de/zfh/events/uni/phentermine-and-topiramate-weight-loss-results.html">phentermine and topiramate weight loss results</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama