Slavní koně V - Hektor

1. prosince 2013 v 6:00 | Lenka :) |  Medailonky slavných koní
.....Dnešní článek bude o dalším slavném koni. A to dokonce o prvoprezidentském koni. Hektor byl totiž valach prvního československého prezidenta T. G. Masaryka Usmívající se Dokonce i ve své době byl Hektor označován jako "prezidentský" a byl pokládán za vemi důležitého.

.....Prezident Masaryk jezdil klidně hodinu, nebo dvě denně, i přes svůj vysoký věk. Jeho oblíbený první kůň Hektor byl světlý hnědák s hvězdou na čele, přední nožky měl do půl spěnky bílé a na zadních měl pěkné ponožky. Tento koník byl zakoupený v jeho patnácti letech, roku 1920 od Policejního ředitelství za 12 000 Kčs.

.....Pan prezident Masaryk jezdil na Hektorovi na významné akce. Roku 1920 a 1932 na něm přijel na Letenský stadion na Všesokolský slet. V roce 1926 dohlížel na dostavbu stadionu na Strahově, kam na Hektorovi dojížděl.


.....T. G. Masaryk chtěl ještě jinačího koně, aby je mohl s Hektorem střídat a pro případ, že by jeho oblíbený kůň onemocněl, nebo schromnul. Přece jen to nebyl žádný mladíček. Podmínkou ale bylo, že náhradník musí být charakterově co nejpodobnější Hektorovi. Na jaře 1931 se Hektorovi opravdu přitížilo a byl léčen v Kladrubech nad Labem ze schvácení kopyt. Na jedné nožce dokonce začalo docházet k podotrochleóze - kostnatění kopytní chrupavky. Bylo provedeno několik zákroků a operace. Nakonec se Hektor v rámci možností uzdravil. Nedalo se na něm ještě ale jezdit a musel se doléčit. Po dobu Hektorovy rekonvalescence ho zastupovali koně Cigán, Gejša, Ind a Oiseau 28.

.....Na konci ledna 1933 ale Hektor v Kladubech znovu onemocněl - tentokrát se objevily problémy se střevy a vzhedem k jeho věku 24 let byl jeho stav velmi špatný. Ve čtyři hodiny odpoledne 1. 2. 1933 Hektor zemřel. Pitva, kterou provedli další den, zjistila, že jeho smrt zavinila neprůchodnost tenkého střeva způsobená nádorem.

.....Dalšího dne se objevil návrh, že by měl být Hektor vypreparován, aby byla podoba tohoto výjimečného koníka uchována pro další generace. Pan Masaryk s tímto nápadem zprvu nesouhlasil, ale rozhodl se nad tím ještě popřemýšlet. Měl Hektora velmi rád a říkával, že když si na něj sedne, je to, jakoby si obul staré dobré boty.

.....Vycpaný Hektor i s výstrojí měl být určený pro Památník Osvobození na Žižkově. V době okupace byl schovaný ve skladu Pražského hradu a v roce 1947 ho ustájili v Ústavu T. G. Masaryka v Bubenči.

FOTO
FOTO
FOTO

- Jaký máte názor na vycpávání výjimečných koní?
- Umíte si představit, že byste v tak vysokém věku, jako pan Masaryk,
jezdili na koni? V roce 1933, kdy Hektor zemřel mu bylo 83 let!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kačka Kačka | Web | 1. prosince 2013 v 13:48 | Reagovat

Já bych koně určitě nevycpávala. Příjde mi to divné a vystavovat ho vycpaného někde na veřejnosti, no chudák kůň. Představit si to i docela dokážu. V dnešní době se lidé dožívají vyššího věku než dřív, kdybych byla v kondici a zdravá, tak proč nejezdit. :)

2 horse-t horse-t | Web | 1. prosince 2013 v 20:16 | Reagovat

U mě vzbuzuje větší úctu socha, než vycpanina :-) Každopádně, kůň by to stejně neřešil a alespoň takto si jej lidé zapamatují :-) V 83 letech... No, nevím, jestli budu ještě jezdit, ale s koňmi chci být nadosmrti :-)

3 Shis Shis | 2. prosince 2013 v 15:43 | Reagovat

Zajímavý článek, akorát: Zemřel 1.13.? Je Prosinec a co dál? :D
Jinak moc pěkné, líbí se mi :3

4 hihi hihi | 12. ledna 2014 v 12:57 | Reagovat

diky ;-) :-)

5 Anička Anička | Web | 25. dubna 2016 v 13:37 | Reagovat

Pěkný článek. A díky za info, potřebovala jsem vědět jména koní TGM..takže super! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama