Den 10. - Spolupráce s koňmi nebo násilí?

18. prosince 2013 v 6:00 | Lenka :) |  15 days of horse

Spolupráce s koňmi nebo násilí?

.....Tak myslím, že na tuhle otázku je celkem jasná odpověď - myslím, že s koňmi je dobré snažit se vždy vyjít v dobrém. Když kůň něco nechce udělat, je to často proto, že jen nechápe, co přesně po něm chceme. Ale samozřejmě, že musíme najít hranici mezi tím, kdy kůň potřebuje čas, podporu a jasně čitelné povely a mezi tím, když to všechno moc dobře ví a jen si z nás dělá srandičky - všichni určitě známe Smějící se

.....Jezdím na koni vždy s bičem - většinou ho ani nepoužiju, ale mám ho, a už jen to, že to kůň ví, dělá své. Bič není jen věc, se kterou dostane "na zadek", ale je to naše prodloužená ruka - a ta může koně jak vyplatit nebo mu pohrozit, tak pohladit, upozornit, a spoustu dalších věcí.

.....Myslím, že je hodně důležité mít koně vychovaného tak, aby nám nepřekážel v boxe, nedělal blblosti když vedle něj stojíme, nebo ho vedeme na vodítku. Nenechám do sebe strkat, obírat se, šlapat si na nohy, chňapat po sobě, nechat koně, aby mi hrozil ať už zuby či kopyty. Tehdy je, myslím, hodně potřebné koni určit hranice "ručně". A samozřejmě tak, aby kůň okamžitě pochopil, proč a za co dostal vyčiněno.

.....Všechno se snažím dělat co nejpřirozeněji a nejnenásilněji, a pokud kůň dělá ramena a dovoluje si, oplatím mu stejnou mincí. Koně si na mě nedovolují, ale nemají ze mě strach. Nechají se pomazlit, nechají si sáhnout na každou část těla, můžu jim v klidu mazat kopyta, dávat na noc botičky, bandážovat nohy, stříhat rousy a jsou v klidu, pěkně stojí. A to je podle mě důležité. Mít u koně zdravý respekt, vysvětlit si vše na začátku a pak jde všechno snáz a nemusíme spolu nijak bojovat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Baví Vás číst tuto challenge?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama