Stájové zlozvyky

23. listopadu 2013 v 6:00 | Lenka :) |  Moje koňské články
.....Určitě jste se už setkali s koníkem, který má problém s nějakým zlozvykem. Dnes si o stájových zlozvycích něco povíme a dozvíte se i nějaké typy na to, jak určitý zlozvyk odstranit, nebo alespoň zmírnit.

.....Kromě stájových zlozvyků jsou tu i zlozvyky "všeobecné", jako je vyhazování, vzpínání se, hrabání, kopání, kousání a tak dále, ale o nich třeba zase někdy jindy...

.....Předem bychom si měli říct, že snad všem zlozvykům můžeme předejít tím, že nenecháme koně propadnout nudě. Zlozvyky trpí hlavně boxovaní koně (nebo štontovaní), kteří jen stojí v boxe a čučí do zdi. Pokud musí být kůň z jakéhokoli důvodu hodně dlouho v boxe (velmi špatné počasí, nemoc, atd.), měli bychom mu poskytnout nějaké rozptýlení a pořídit mu např. nějakou hračku.

.....Jedním z nejběžnějších zlozvyků je klkání. Koník se zakousne např. do napaječky, nebo do žlabu a začne polykat vzduch. Vydává přitom hltavé zvuky, charakteristické pro tento zlozvyk.
.....Někteří koně mohou tomuto nešvaru propadnout až natolik, že se do ničeho ani nezakousnou a vzduch polykají pořád. Nejen, že přitom kůň vypadá jak blbeček, ale klkání je i velmi nebezpečné - spolykaný vzduch se dostává do žaludku a může vyvolat koliku! Navíc ho můžou snadno odkoukat ostatní koně ve stáji!
.....Pokud jste klkajícího koně ještě neviděli, můžete se na něj kouknout v tomhle videu.
.....A co můžeme s klkáním dělat? Mechanicky koni zabráníme polykání vzduchu tzv. klkacím řemínkem, který mu upleme kolem krku. Je dobré pořídit si dva typy "klkáků" a střídat je, aby se koni nezačaly nošením jednoho typu tvořit otlaky a odřeniny.

.....Nafotila jsem nějaké klkací řemínky, aby byl článek názornější Usmívající se Na tohmhle obrázku ↓ vidíte jeden z typů klkacího řemínku. Je kovový s nylonovým zapínáním. Vespod je pantík, aby pasoval na různé koně.


.....Pokud chceme kovovou část udělat měkčí, obalíme jí obvazem, jak to můžeme vidět na dalším obrázku na koních ↓
.....Jiný typ klkacího řemínku můžeme vidět na další fotce ↓. Zapíná se na dva řemínky, jeden vede za ušima jako nátylník a druhý přes čelo, jako čelenka. Nasazuje se tak, aby špička vespod směřovala dopředu.

.....Dalším zlozvykem je hodinaření. Někdy se také říká tkalcování. Kůň pohupuje krkem ze strany na stranu a přitom i přesouvá váhu z jedné přední nohy na druhou a zase zpátky - pořád dokola...
.....Na koně hodináře se můžete podívat v tomhle videu.
.....Čím je tento zlozvyk nebezpečný? Převažováním z nohy na nohu jsou velmi namáhané šlachy, klouby i kopyta a můžou se rychle poškodit, což není žádná legrace... Hodinaření může vést bohužel až k artróze :-( Stejně jako u klkání mohou tkalcování okoukat ostatní koně ve stáji.
.....Co s tím? U některých koní, kteří koukají z okénka boxu a hodinaří, pomůže jednoduchá věc - okénko zavřít, nebo koupit speciální mříž k boxu, která má tak malý vykrojený prostor pro hlavu, že kývání znemožní. Tento zlozvyk se hodně špatně odnaučuje. Je lepší mu předejít dostatečným pohybem koně - pobytem ve výběhu s ostatními koňmi atd.

.....Hodně častý a nepříjemný zlozvyk je okusování - ohrady, dřevěné boxy,...
.....Může jít "pouze" o zlozvyk, ale okusování může míti na jiné příčiny - nedostatek některých minerálních látek, prořezávání zubů. Pokud jde opravdu o zlozvyk, můžeme dřevo v boxe chránit kovovými pláty, nebo ho, stejně tak jako ohrady, natřít nátěrem proti okusu. Další možností je koupě polovičního náhubku k ohlávce. Okusování může přejít i v klkání.

.....Někteří koně mají nepříjemný zlozvyk cupovat deku, kterou mají na sobě. Nijak to neohrozí koně, ale pokud je nutné, aby byl kůň zadekovaný a chcete deku ušetřit, můžete koni pořídit, opět poloviční náhubek.

.....Koně, kteří stojí ve štontech, můžou trpět nepěkným zlozvykem - hubou stále rozhoupávají řetěz, na kterém jsou uvázaní. Nejprve k rozhoupávání používají jen horní pysk, potom ale začínají řetěz protahovat celou hubou a kromě namáhání krku si hodně ničí i zuby, dásně, hubu celkově a mohou si poranit jazyk. Já osobně jsem odpůrcem štontového ustájení, takže bych koně přestěhovala do boxu, ale pokud není zbytí, může pomoci uvázat koně na dva vazáky do stran.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Uvítali byste zde medailonky významných jezdců různých koňských sportů?

Ano, rád/a bych se o nich něco dozvěděla
Ne, toto téma mě nezajímá

Komentáře

1 Rose♥ Rose♥ | Web | 23. listopadu 2013 v 13:33 | Reagovat

Krásný blog :)

2 Kačka Kačka | Web | 23. listopadu 2013 v 13:50 | Reagovat

Určitě zajímavý a poučný článek. V každém tvém článku se dozvím něco nového
Já jsem se ze "stájovými" zlozvyky osobně ještě nesetkala. Ve stáji kde chodím jsou koně ve výběhu s přístřeškem. Těším se na "všeobecné" zlozvyky. :)

3 Lenka Lenka | Web | 23. listopadu 2013 v 18:59 | Reagovat

Díky moc :)) Určitě se tu brzo pokračování objeví :))

4 LUCIA LUCIA | E-mail | 27. ledna 2014 v 9:21 | Reagovat

Ahoj hladala som články o zlozvykoch koní v boxe. NAšla som všeličo ale nie to čo som hladala. Mam dostihovu kobylu A1/1 po jazdení ked ju dam do boxu (ked uz sa jej nevenujem)vacšinou ide do rohu k miske na vodu a strci si don chvost. Prosto stoji zadkom nad napajadlom. To by bolo este fajn ale v zapätí prutko pyskom udiera do stien boxu so sklopenými ušami dozadu. Vraj to robila vždy. NO mna zaujima prečo. Jedine co ma logicky napadlo bolo že je znudená alebo znechutená tym ze je v boxe. Inak je povahovo velmi kludna.

5 Lenka Lenka | Web | 27. ledna 2014 v 12:07 | Reagovat

Koně, kteří nechodí do výběhu a něco se s nimi děje jen, když se jde pracovat, vymýšlejí různé blbiny. Je to většinou případ právě sportovních a dostihových koní, kteří nechodí do výběhu, aby se předešlo zranění...Pak jim "přeskočí" a aby utekli nudě začnou vymýšlet všelicos. Bohužel jdou tyhle nešvary jen těžko odstranit a tak si je s sebou často koně nesou celý život, i když už jsou ve sportovním důchodě u jiných majitelů...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama