Péče o koně v zimě

30. listopadu 2013 v 6:00 | Lenka :) |  Moje koňské články
.....Pomalu, ale jistě se nám venku začíná víc a víc ochlazovat. A jak se máme o koně v zimě co nejlépe postarat, aby se cítil dobře a v žádném směru nestrádal? Čtěte dál a určitě se dozvíte spoustu důležitých informací!

.....Koně bychom mohli rozdělit do různých skupin - ti, kteří jsou ustájeni celoročně venku, ti, kteří jsou boxováni, koně, kteří mají zimní pauzu a koně, kteří jsou trénováni celoročně. Ke každé skupině bychom měli přistupovat individuálně.

.....Koně, kteří jsou přes zimu venku, nijak nestrádají. Pro koně jsou horší vysoké teploty, než ty nízké. Pokud na ně neprší a hlavně nefučí, nemusíme o ně mít strach - samozřejmostí pro takto ustájené koně je přístřešek chránící před deštěm a větrem. Popřípadě můžeme koně ve velkých mrazech ještě zadekovat.
.....Pokud se rozhodneme nechat koně přes zimu venku, musíme ho na to připravovat celoročně. Měl by být venku od jara, aby se stačil na zimu připravit. Nemůžeme koně na podzim vytáhnout ze stáje a postavit ven - nemá dostatečně narostlou srst a jeho organismus není připravený na tak velkou změnu. Pokud je kůň stresovaný, spaluje více energie = hubne a pobyt venku je pro něj ještě horší.


.....Můžeme mluvit o pojmu chladový stres - "zhoršená fyzická výkonnost, snížená imunita, porušený metabolismus". Kůň špatně odpovídá na trénink, nemá dostatek energie, hubne, nebo může dokonce onemocnět.
.....Podkožní tuk koni slouží jako tepelná izolace a energetická zásoba. Koně přes zimu zhubnou, proto by před měli být "vykrmení". K vodě by měl mít kůň samozřejmě neomezený přístup a nesmí být ledová! Optimálně by měla voda pro napájení koně mít 12 °C. Pokud má být napaječka umístěna venku, je ideálním řešením nezamrzající, nebo vyhřívaná napaječka.
.....Na zatučnění koně můžeme použít řepné řízky, senáž a přidávat můžeme rostlinný olej. Na olej musíme koně navykat postupně, jinak se z něj pos*** Smějící se Dobrá je i kukuřice, která koně pomůže zatučnit a dodat mu energii.

.....Různí koně snášejí zimu jinak. Méně náročná je pro koně typu hucul, hafling, chladnokrevníky, než pro A1/1 a podobné štíhlé sporťáčky. Záleží samozřejmě i na věku koně. Pro koně starší je lepší, tráví-li zimu ve stáji, stejně tak jako mladí koně a hříbata. Březí klisny je před zimou také dobré lépe ochránit, protože jejich organismus se musí kromě březosti vypořádat i se zimou.

.....Koně není dobré v zimě nadměrně čistit - maz a jemné částečky prachu tvoří izolační vrstvu. Samozřejmě, že nenecháme koně jako čuňátko, ale nemusíme ho drbat jako o život. V sedlové krajině a pod podbřišníkem se ale nečistot musíme zbavit důkladně, abychom koně neodřeli. Hřívu a ocas necháme zarůst co nejhustěji - hřívu tedy neprotrháváme.

.....Při tréninku je dobré použít bederní deku, po tréninku koně důkladně vykrokujeme do sucha, popřípadě ho dáme do kolotoče s odpocovací dekou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kačka Kačka | Web | 30. listopadu 2013 v 22:37 | Reagovat

Dověděla jsem se další informace. Pěkně napsané. A ta ilustrace je krásná. :)

2 Pep Pep | Web | 2. prosince 2016 v 22:30 | Reagovat

Přístřešek pro koně by měl mít také vhodný rozměr, pro jednoho alespoň 3x3 m.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama