Něco málo o plemenech III

17. listopadu 2013 v 14:14 | Lenka :) |  Moje koňské články
Dneska se dozvíme něco o arabech. Dámy a pánové, přivítejte arabského plnokrevníka a jeho bratrance shagya araba!

.....Jedním z nejstarších a nejušlechtilejších, podle mnohých lidí i nejkrásnějších plemen, je arabský plnokrevník. Podle některých lidí se tito koně začali chovat už před 3000 lety před Kristem, jiné zdroje uvádějí, že počátky chovu arabů se píšou od 18. století.
.....Při válečných střetnutích s Araby poznávají Evropané i jejich koně - vytrvalá, temperamentní, rychlá a přizpůsobivá zvířata. Krev arabských koní přispěla k chovu těch evropských a sám arabský plnokrevník zůstává dodnes nejčistokrevnějším plemenem světa! Dnes se tito plnokrevní koně chovají ve spoustě hřebčínů, ale jejich hlavním domovem stále zůstává Arabský poloostov, který jim dal i jméno.
.....Tento koník není nijak velký, měří v kohoutku mezi 144,2 a 152,5 cm. Jednou z věcí, která nás opravdu zaujme, je určitě jeho hlava s ladným štičím profilem, širokým čelem a malými oušky. U arabů můžeme vidět krásně klenutý krk a výrazný kohoutek. Jejich vysoko nasazený ocas je kromě hlavy výraznou "poznávací značkou" - arabové mají jiný počet obratlů než ostatní koně: mají jen 17 párů žeber, 5 bederních obratlů a 16 ocasních (ostatní plemena 18 žeber, 6 bederních obratlů a 18 ocasních).


.....Arabští plnokrevníci mají své využití v dnešních jezdeckých sportech hlavně v endurance, kde se výborně projeví všechny jejich léta šlechtěné vlastnosti i tělesná stavba.

.....Když si chtěla maďarská armáda pořídit nějaké pěkné a použitelné koníčky, nemohli si ze současné nabídky vybrat a tak začal v hřebčinci Bábolna vznikat shagya arab. Ukuchtili ho tak, že vzali trochu arabského plnokrevníka, přidali špetku španělských koní, okořenili to maďarskými koňmi a pak dochutili koňmi z anglických linií. Všechno se povedlo a světlo světa spatřili první shagya arabové.
.....Název dostali tihle koníci podle zakládajícího hřebce chovu - jmenoval se Shagya a narodil se roku 1830 :) Jako čistokrevné plemeno byl shagya arab uznám roku 1978.
.....Shagyové jsou vzhledem velmi podobní arabským plnokrevníkům - i počty obratlů po tomhle svém předkovi zdědil.
.....Povahově jsou klidnější, než praví arabové, jsou ale stále temperamentní a čilí. Jsou také tvrdohlaví :) Mají nádherné chody a krásné velké oči.
.....Protože byl vyšlechtěn původně pro armádu, je tenhle koník celkem všestranný, ale největší využití má dnes, stejně jako arabský plnokrevník, ve vytrvalosti.

Shagya arab

Zdroje informací: konicci.cz, wikipedia.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kačka Kačka | Web | 17. listopadu 2013 v 17:51 | Reagovat

Zajímavý článek. :) Arabové se mi líbí jen někteří, ti co mají přehnatě štičí hlavu se mi moc nelíbí.

2 Lenka Lenka | Web | 17. listopadu 2013 v 18:12 | Reagovat

Mě taky ti přehnaní štičácine. Přijde mi, že vypadají jako by je někdo kopl do hlavy :-D

3 Hanif Hanif | Web | 17. listopadu 2013 v 18:18 | Reagovat

Arabové se mi líbí, až na ty jejich někdy až moc výrazné štičí hlavy. Pěkný článek ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama