Krmivářské okénko I.

19. listopadu 2013 v 22:02 | Lenka :) |  Moje koňské články
.....Dnes si povíme něco o krmení koní, o druzích krmiv a jejich dělení :) Dnešní první díl bude o krmivech objemových.

.....Krmiva dělíme na objemová (tráva, seno, senáž, sláma) a jadrná (obilniny, luštěniny, průmyslová krmiva). Postupně si řekneme o všem něco. Začněme tedy objemovými krmivy...

.....Objemová krmiva, jak už sám název napovídá, podáváme pro objem - na hlad a zaplnění žaludku a dostává je každý kůň.

.....
V létě můžeme krmit zelenými krmivy, nebo rovnou nechat koně se pást. Musíme dávat pozor, aby neobsahovala pro koně jedovaté byliny (straček, pryskyřník, náprstník, bolehlav, rulík, oměj, rododendron, zimostráz atd.) Zelené krmení můžeme rozdělit na pícniny (jetel, vojtěška), trávy (lipnice, bojínek, kostřava, srha,...) a patří sem i krmné okopaniny (řepa, brambory, krmná mrkev - ta je prima pro mláďata a pro kojící klisny).
.....Musíme také dovat pozor na jarní první pastvu a koním dopřávat travičku postupně, jinak mohou mít problémy s trávením. Pozor musíme dávat i na příliš dusíkatou pastvu (zejména pícniny). Myslím, že zelená tráva je pro koně nejlepším objemovým krmivem, už jen proto, že je to pro ně nejpřirozenější a pokud se můžou i sami pást, je to uplně supr :)
Pastva


.....Když nám roční období nedovolí nic zeleného, sáhneme po suchých objemových krmivech, siláží nebo po senáži.
.....Seno bychom měli po svezení z pole nechat nejméně 6 týdnů odležet, než ho začneme zkrmovat. nejčastěji krmíme seno vojtěškové, jetelové a luční. Seno, které budeme koni podávat nesmí být v žádném případě navlhlé, plesnivé, nebo jinak poškozené. Pozor bychom měli dávat i na prašnost - prašné seno lze před podáním koni pokropit, čímž se z něj nebude tolik prášit a nebude koně dráždit. Při krmení senem budou koně o poznání více pít.
Seno (těch štěňátek si vůůůbec nevšímejte :D)

.....Do suchých objemových krmiv patří i sláma, ačkoli jí většinou přímo nekrmíme. Pokud jí ale podestýláme, neubráníme se občasné degustaci obyvatelem boxu. Více o druzích slámy a její vhodnosti se dozvíte ve článku o podestýlkách.

.....Další objemové krmivo je senáž, nebo siláž. Jaký je mezi nimi rozdíl? Není mezi nimi tak velký rozdíl, podrobnější informace naleznete tady. Pokud se rozhodneme koně krmit senáží, musíme si zajistit kvalitní balík. Pokud je v něm díra a dostal se dovnitř vzduch, není senáž kvalitní a s největší pravděpodobností bude plesnivá. Na plísně si musíme u senáže dávat obvzvláště pozor! Pokud balík rozřízneme, měli bychom ho co nejdříve zkrmit. ideálně se uvádí do 3 dnů, ale pokud je chladnější počasí, vydrží nám nezkažený déle. Trvanlivost načnutého balíku je nevýhodou, pokud máte málo koní a nestačíte balík včas zkrmit. Dají se sehnat ale i malé balíky - ty ovšem mají k dostání málokde :-( Navykat koně na senáž bychom měli postupně, aby se z ní nepo*****... Není dobré krmit koně pouze senáží, vždy by měl dostávat i obyčejné seno. Senáž je prima, pokud máte hůř krmitelného koně a chcete ho trochu vykrmit. Koně po ní pěkně tloustnou - proto u bříškatých poníků a tlusťoušků opatrně...

Balíky senáže

Stoh slámy

.....V pokračování Krmivářského okénka se dozvíme něco o jadrných krmivech - kdy, čím, jaké koně a proč krmit. Myslím, že to bude o něco zajímavější ;)

Zdroje informací: www.xkonici.estranky.cz, www.zootechnika.cz, www.equichannel.cz, vlastní zkušenosti :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Uvítali byste zde medailonky významných jezdců různých koňských sportů?

Ano, rád/a bych se o nich něco dozvěděla
Ne, toto téma mě nezajímá

Komentáře

1 Hanif Hanif | Web | 20. listopadu 2013 v 19:33 | Reagovat

Odp. Honební cval je ten, co jezdí jezdci třeba při velké pardubické jak stojí ve třmenecha aby koním odlehčili záda, někdy se místo honební říká stehení ;-) možná to znáš ale jiným názvem.

2 Lenka Lenka | Web | 20. listopadu 2013 v 20:37 | Reagovat

Je velký rozdíl mezi druhem sedu a druhem chodu... Dostihy se jezdí cvalem zvaným galop v dostihovém sedu - mezi lehkým a dostihovým sedem je velký rozdíl. Dostihový sed je vystupňovaný lehký sed. Jezdí se s mnohem kratšími třmeny a i těžiště a rovnováha je jiná.
     Já s lehkým sedem nemám problém - jezdila jsem ty distančky, tak ho mám natrénovaný až až :D Ale když jsem si před pár týdny zkoušela ten dostihový, tak jsem nestačila koukat :)
     Koukala jsem na netu na ten honební sed a co jsem tak našla, tak je to jiný název pro lehký sed.

3 Kačka Kačka | Web | 22. listopadu 2013 v 20:26 | Reagovat

Zajímavavý článek :) Zase jsem se dozvěděla něco nového. :) Ta první kresba je fakt dobrá :D

4 Lenka Lenka | Web | 22. listopadu 2013 v 20:32 | Reagovat

Děkuju :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama