Druhy sedu

26. listopadu 2013 v 6:00 | Lenka :) |  Moje koňské články
.....Nedávno jsme s Hanif trochu debatovaly o sedech, jak to s nimi je, který je který a jak se kterému říká...
.....A tak jsem si řekla, že by to mohlo být celkem dobré téma na napsání článku. Hledala jsem a pátrala, protože jsem se do toho sama nějak začala zamotávat a když jsem to všechno rozmotala a přišla na to, které další názvy patří k sedům co znám a jak to vlastně všechno je, sedla jsem k blogu a napsala tenhleten článeček, který snad pomůže i některým z Vás - ať jste se ocitli v zajetí terminologie jako já, nebo se chcete dozvědět jak na to :)
.....Dnes si tedy povíme něco o různých druzích sedů a o tom, kdy a jak jich můžeme využít

Pracovní/Plný/Těžký sed

.....Tento druh sedu můžeme využít při všech třech chodech koně - v kroku, klusu i cvalu. V klusu a ve cvalu by se měl pracovní sed využívat po prvotní práci v lehkém klusu, teprve až kůň vyklene hřbet a vezme na něj jezdce. Pracovní sed nám dává velký prostor pro vnímání koně. Je nejpoužívanějším sedem.
.....A jak vypadá? Jezdec sedí v nejhlubším místě sedla. Ucho, rameno, kyčel a pata jezdce jsou v jedné přímce kolmo k zemi. Jezdec sedí rovnoměrně na obou sedacích kostech, koleno tlačí co nejvíce dolů a ke koni, holeň je stále přiložená na koni, patu tlačí dolů a špičku ke koni (špička u koně uzavře koleno) → nákres a fotka.

Chyby sedu:
- Příliš dlouhé třmeny mohou mít za následek tzv. vidlicový sed - nohy jsou nadměrně natažené dolů a znemožňují jezdci správně zasednout do koně a mít mírný záklon. Jezdec nemůže správně pobízet holeněmi.
- Krátké třmeny mohou způsobovat stolicový sed - jezdec strká kolena příliš nahoru a zboku to vypadá, jako by sedět na stoličce (nebo na záchodě ). Holeně jezdci vyjedou dopředu a nemůže správně pobízet koně dobředu.
- Jezdec se prolamuje v bedrech a "špulí zadek"
- Vystrkování paty nahoru


Lehký/Stehenní sed

.....Někdy uváděn jako stehenní nebo honební sed. Pozor! Často je lehký sed zaměňován s lehkým klusem - lehký klus = vysedávání, lehký sed =
.....Jezdec stojí ve třmenech (třmeny jsou kratší než u drezurního sedu) a podle situace přenáší v kyčlích váhu více či méně dopředu. Tíha jezdce je ve stehnech, kolenou a patách. Kolena jsou přitisknutá ke koni. Sedací kosti zůstávají co nejblíže sedlu - umožní nám to zůstat co nejvíce v rovnováze. Podle potřeby (změna tempa, skákání, atd.) se můžeme víc zvedat. Holeně jsou těsně za podbřišníkem. Pata je opět prošlápnutá a je nejnižším bodem jezdcova těla, špička směřuje ke koni.
.....Při lehkém sedu odlehčujeme hřbet koně. Můžeme ho použít opět při všech třech chodech koně. Jde snáz provést v sedlech s kolenními opěrkami - skoková sedla nebo všestranná sedla. Používá se např. při skákání, při jízdě do kopce, při dlouhých klusových pasážích v terénu, nebo při zajíždění mladých koní. Lehký sed můžeme rozdělit na 4 "podkapitolky" podle jeho použití:
•Skokový
•Remontní (při již zmiňovaném zajíždění mladých koní)
•Odlehčený
•Terénní

Chyby sedu:
- Jezdec se prolamuje v bedrech a "špulí zadek"
- Jezdec se příliš předklání
- Vystrkování paty nahoru
- Špička směřující od koně

Vysedávání

.....Vysedávat můžeme pouze v klusu. Říkáme tomu lehký klus. V pravidelných intervalech, která udává dvoudobý konský klus si stoupáme a opět zasedáme do sedla. Nestoupáme si přitom do třmenů, pouze se nadzviháváme tak vysoko, co nás kůň vyhodí. Sed zůstává stejný, jako jsme si řekli výše. Dosednutí do sedla musí být jemné, nesmíme koni humpolácky skočit do zad.
.....Při vysedávání na jízdárně si musíme hlídat nohu, na kterou vysedáme - je to vždy ta vnější - když jedeme na levou ruku, vysedáme ve chvíli, kdy jde vnější (tedy pravá) přední noha dopředu. Při změnách směru jízdy se musíme předednout, abychom stále vysedali na vnější nohu.
.....Při jízdě v terénu nohy, na které vysedáváme musíme měnit, aby nebyla zatěžovaná pouze jedna polovina koně.

Chyby sedu:
- Trvdé dosedání do zad koně
- Nedosedávání do správné pozice
- Předklánění se
- Vystrkování paty nahoru
- Špička směřující od koně

Dostihový sed

.....Dostihový sed se používá pouze ve cvalu. Je to sed s úplným odlehčením zad koně. Provádíme ho s kraťoučkými třmeny. V dostihové hantýrce se jim říká "pígle".
.....Tíha jezdce je nejvíc v jeho kolenou. Dříve se jezdilo s delšími třmeny (kolena se stále dotýkala sedla), v dnešní době se už jezdí s tak krátkými, že koleno je vysoko nad sedlem. Těžiště se snažíme co nejvíc posunout dopředu - tělo je tak předkloněné, že je rovnoběžné s koňským krkem. Ruce vedou podél koňského krku asi na šířku dlaně pod hřívou, lokty neodstávají od těla.
.....Dostihovým sedem koně zcela odlehčíme a umožníme mu tak vyvinout maximální rychlost.
.....Před zkoušením tohoto sedu na koni je dobré hodit si na něco sedlo s kratinkými třmeny a vyzkoušet si to "nanečisto". V dostihových školách (i v Chuchli) mají na to takové nacvičovací robotokoně (slyšela jsem, že když jsou v Chuchli dostihy, tak si to tam můžete jako atrakci vyzkoušet). Rovnováha je úplně jiná, než ta, na kterou je člověk zvyklý a jsou namáhané jiné svaly, než ty, které při běžných sedech používáme, a proto je i pro dlouho jezdícího člověka zpočátku obtížné dostihový sed správně provést.


.....Samozřejmě existují i mnohé další druhy sedu, které mají své specifické využití. Jsou to hlavně sedy využívané pro různé sportovní disciplíny. Jsou podobné některým základním druhům sedu, ale mají své odlišnosti a specifika. Je to např. drezurní sed, vytrvalostní sed, dámský sed,...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kačka Kačka | Web | 26. listopadu 2013 v 20:19 | Reagovat

Užitečný a poučný článek. Jasně a stručně :) V klusu nebo ve cvalu mám problém s prošláplou patou, jinak ty sedy (kromě dostihového) zvládám docela slušně, alespoň si to myslím :D Dostihový jsem ještě nikde nezkoušela, ale musí to být těžké, než si z normálního přesednu na dostihový. Ten robotokůň je srandovní :D

2 kralicciamorcatka kralicciamorcatka | 27. listopadu 2013 v 10:55 | Reagovat

Ahoj můžu poprosit o hlas? :))
v anketě jsem jako Bobinka děkujů moc za hlas.. :))

http://morcata-m.blog.cz/1311/hlasovani-zacatek-4-kola-souteze-o-nejhezciho-mazlicka

3 Luďka Luďka | E-mail | Web | 22. dubna 2015 v 12:36 | Reagovat

Myslím, že lidé by se měli naučit sedět zejména na židli. Kazí si tím páteř. Já mám doma židle, které jí podporují https://www.primazidle.cz/

4 Koučka Koučka | E-mail | Web | 9. března 2016 v 19:42 | Reagovat

Na koních jsem jezdívala za mlada. Mám proto pocit, že posed je důležitý, jak na koni tak na židli. Kancelářská židle, která mě v tomto utvrdila se dá sehnat zde http://www.nabytkuj.cz

5 WaclawF WaclawF | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 14:21 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama