Druhy nánosníků

24. listopadu 2013 v 6:00 | Lenka :) |  Moje koňské články
.....Není to tak dlouho, co jsme si pověděli něco o různých druzích udidel. V tomto článku si povíme něco o nánosnících, jejich druzích a důvodu jejich používání. Pozdravit nás a připomenout se dnes přišla i koňská duhová víla Rainbow (←) Mrkající Nánosník pomáhá účinnosti udidla a udržuje obě čelisti v dané pozici. Také nám pomáhá fixovat celou uzdečku na koňské hlavě. Zabranuje otevírání huby koně a tak nám zajistí, že se kůň nebude vyhýbat působení udidla. Podíváme se na 5 základních druhů.

Mexický nánosník se skládá ze dvou řemínků, které se kříží na hřbetu nosu koně. Horní ramena vedou nad udidlo a spodní pod něj. Je velmi oblíbený, i když neslouží tak dobře k zavření huby koně. Nepůsobí na nos velkým tlakem a zabraňuje do určité míry křížení koňských čelistí. Lidé si ho často volí ale pouze proto, že se jim líbí.


Anglický nánosník můžeme vidět jako součást uzdečky a používá se i jako součást uzdy. Anglický nánosník se zapíná nad udidlo a je tvořen jedním širším řemínkem obepínajícím koňskou hubu. Zapínáme ho maximálně na prst pod jařmovou kost. Nedotahujeme ho úplně napevno, ale tak, aby pod něj šly strčit dva prsty.

Kombinovaný nánosník, někdy také zvaný irský, vychází z anglického, ale má na na řemínku ve středu nosu koně ještě očko, do kterého se navléká tenký podepínací řemínek, který se zapíná pod udidlem. Lidé si často pletou kombinovaný nánosník bez podepínacího řemínku s nánosníkem anglickým, ale jakmile je na nánosníku očko, tak je to kombinovaný, i když tam nemáme navléknutý podepínací řemínek. Kombinovaný nánosník je vhodný u koní s dobrou činností huby.
.....Zapíná se tak, že prvně zapneme samotný nánosník (stejně, jako anglický) a teprve potom podepínací řemínek.

Hannoverský nánosník je tvořem širším remínkem, který vede přes nos koně a užším, který vede pod bradou. Tyto dva řemínky společně obepínají hubu. Tento nánosník se zapíná pod udidlem - spodní řemínek by měl být na dva prsty pod ním. Vrchní část řemínku by měla být cca 7 cm nad nozdrami a neměla by bránit dobrému dýchání koně.
Používá se často u koní, kteří se vyhýbají stihlu.

Další variantou je uzdečka bez nánosníku. Pokud nemáte koně s tendencí vyvlékat se z uzdečky, vyvádět "bejkoviny" a máte dobře ovladatelného koně, můžete si dovolit jezdit bez nánosníku. Samotné uzdečky bez nánosníků se často používají ve vytrvalosti - kůň toho na sobě potřebuje mít co nejméně, aby pod zbytečnou výstrojí nepotil a nevadila mu, když ji na sobě má dlouho.

A teď už názorná část Usmívající se

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Uvítali byste zde medailonky významných jezdců různých koňských sportů?

Ano, rád/a bych se o nich něco dozvěděla
Ne, toto téma mě nezajímá

Komentáře

1 horse-t horse-t | Web | 26. listopadu 2013 v 14:24 | Reagovat

Žeru tvé obrázky :D Parádní článek! :-)

2 Kačka Kačka | Web | 26. listopadu 2013 v 19:01 | Reagovat

Určitě užitečný článek, když se chce někdo dozvědět více o nánosnících :) Na ranchi kde jezdím koně mají buď kombinovaný bez řemínku nebo s řemínkem a potom anglický :) Jako vždycky, krásné kresby! :)

3 Lenka Lenka | Web | 26. listopadu 2013 v 19:52 | Reagovat

Děkuju :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama