17 tipů pro krásný koňský ocas

28. listopadu 2013 v 6:00 | Lenka :) |  Návody
.....Dnes jsem při brouzdání na netu narazila na zajímavý článek o správné péči o koňský ocas s tipy na to, jak zařídit, aby byl krásně hustý a dlouhý. Téma mě zaujalo, a proto jsem se rozhodla ho převzít, článek přeložit do češtiny a upravit si ho po svém, něco přidat, něco ubrat... Původní článek si můžete přečíst tady.

.....V tomto článku se dozvíte 17 tipů na dobrou péči o koňský ocas, která podpoří jeho zhoustnutí a délku.


►1
Zdravé žíně nám nezajistí kondicionéry nebo šampony. Jejich síla a kvalita vychází zevnitř - kůň by měl přijímat správnou výživu. Kvalitu ocasu podpoří bílkoviny, aminokyseliny, vitamíny, kvalita píce a dalších krmiv.

►2
Pro česání ocasu používejte pouze čištění k tomu určené - žádné kartáče na srst, kovová hřbílka, nebo lidské hřebeny a kartáče. Nejlépe uděláte, rozčešete-li ocas hřebenem se širokými zuby.

►3
Nečešte ocas každý den. Koník s načesaným ohonem vypadá sice krásně, ale budete mu tím zbytečně vytrhávat a uvolňovat žíně, a ocas bude čím dál tím tenčí. Může trvat roky, než získá svou původní hustotu. Češte ho jednou za čas.

►4
Při čištění koně můžete každý den očistit ocas (samotný ocas - ne žíně) tvrdým kartáčem. Ocas se tím prokrví.

►5
Pokud si váš kůň ocas drbe, zjistěte proč. Nejprv se podívejte, kdy jste koně naposledy odčervovali - může mít parazity. Někteří koně mohou být náchylnější na hmyzí štípnutí a svědění je nutí k drbání. Koně můžeme ochránit repelentem. Pokud si kůň drbe ocas, nemusí to být problém jen ocasu, ale měli bychom zkontrolovat i konečník, u klisen pochvu a okolí. Pokud shleháme něco podezřelého, přivoláme veterináře.

►6
Pokud si kůň ocas odrbe a objeví se mu na něm boláky, hnis nebo jakákoli jiná ošklivost, přivoláme veterináře. Pokud to není nic akutního a je ocas jen rozdrbaný, vydezinfikujeme (např. Betadinkou) a dál pozorujeme.

►7
Prevencí proti drbání ocasu je hlídat si odčervení a udržovat ho v čistotě.

►8
Občas ocas umyjte šamponem - důkladně opláchnout!!! Pokud šampon špatně opláchneme, můžeme vyvolat zcela opačnou situaci - ocas bude koně svědět a on si ho odrbe. Používejte šampony pro koně! Poté můžeme použít kondicionér pro koně.

►9
Kůň se může s mokrým ocasem venku vyválet, nebo si ho v boxe obalit pilinami. Po dobu schnutí ho můžeme uvázat na bezpečnostní uzel, aby mělo umývání bůbec nějaký smysl.

►10
Pokud chcete ocas při jeho vyčesávání co nejvíc ušetřit, držte ho pevně sevřený v jedné ruce a druhou ho češte.

►11
Pokud má Váš kůň dlouhý ocas a chcete ho chránit před tím, aby ho tahal po zemi, nebo si na něj šlápnul máte na výběr ze tří možností - bandážování, zapletení, "pytlování" (speciální "pytlík" na ocas) nebo zapletení ocasu.

►12
Ocas nikdy nebalte až ke "kostrči". Pevné balení může omezit cirkulaci krve a některé koně ještě dráží k drbání.

►13
Pokud má kůň ocas zabalený, musíme dávat pozor při jeho pobytu ve výběhu - odstranit co nejvíce předmětů, kde by se mohl zabalený ocas zachytit a celá procedura natropit víc škody než užitku.

►14
I o balený ocas se musíme starat, i když není tolik vystavován nečistotám jako nebalený. Pokud se žíně při balení přehýbají stále ve stejném místě, jsou tam náchylné k lámání.

►15
Při přepravě koně zabandážujeme ocas, nebo použijeme speciální chránič ocasu, aby se nám nepoškodil o "záprdelník".

►16
Pokud ocas zaplétáme např. na závody a používáme gel nebo lak na vlasy na krátké žíně, nesmíme ho zapomenout po akci umýt! Koně může ocas svědět a může si ho odrbat.

►17
Pro silnější a krásnější vzhled ocasu ho zastřihněte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanif Hanif | Web | 28. listopadu 2013 v 19:16 | Reagovat

moc pěkný článek a jsou v něm dobré rady :-)

2 Loan Loan | E-mail | Web | 18. října 2018 v 16:58 | Reagovat

credit loans guaranteed approval <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com/">credit loans</a> bad credit loans guaranteed approval <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com/>credit loans guaranteed approval</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama