Kůň v průběhu věků IX - Vinnetouův Ilčí

19. října 2013 v 6:00 | Lenka :) |  Kůň v průběhu věků

.....Když si představíme koně a budeme na něj posazovat různé "postavičky", které k němu sedí, napadne nás určitě cowboy, rytíř, žokej, nebo třeba indián. A právě o indiánech a jejich koních bude řeč v tomto článku.

.....Hned na začátek je třeba říci, jak to vůbec s koňmi na Americkém kontinentu bylo. Už jsme si to řekli v jednom z prvních článků tohoto seriálu, ale když je dnes řeč o indiánech, musíme si to připomenout.
.....Prapůvodní koně se vyvíjeli Americe a dál se šířili přes pevninské mosty např. do dnešní Asie. V Severní Americe ale kůň před několika tisíci let zcela vyhynul. Proč, stále není jasné. Koně se tam vrátili až teprve v 16. století s evropskými osadníky.
Dnešní američtí koně, kteří se volně prohánějí po planinách, nejsou tedy divocí, ale zdivočelí. Například známý mustang je potomkem koní Evropanů, kteří jim na novém kontinentu jednoduše zdrhli :)

.....A tak se ke koním dostali i indiáni. Nejdříve měli z Evropanů na koních hrůzu. Nikdy nic podobného neviděli a zprvu si mysleli, že jde o jedno prapodivné zvíře - nedošlo jim, že je to člověk sedící na nějakém zvířeti, které nikdy neviděli, ale mysleli si, že je to jen jeden děsivý tvor.


.....Indiáni jsou ale chytré makovičky a brzy jim došlo, jak to vlastně je, a zjistili, jaká neskutečná výhoda koně jsou. A tak si řekli, že by si nějaké ty Hatátitly a Ilčíky chtěli taky obstarat. Indiáni lovili zdivočelé koně nebo je bílým tvářím kradli. Mexičtí indiáni se na koně posadili celkem brzy (kolem r. 1582) a severnější rudoši na koně naskákali až v první polovině 18. století.

.....Indiáni byli skvělí jezdci a s koňmi s dokázali nádherně poradit, i když nepoužívali mnoho jezdeckých pomůcek. Ohlávky si opatřovali z kůže a jezdili na jednoduchých sedlech s dřevěným rámem bez třmenů. Při střelbě z luku svírali indiáni otěže mezi zuby.

.....Zajímavé je i to, jak pohotově se indiáni chopili vlastního chovu koní. Vybírali do něj vhodné jedince a hřebečky vyřazené z chovu kastrovali. Tak si indiáni vyšlechtili vlastní koně nevelkého vzrůstu, kteří však byli velmi odolní. Dále koně rozdělovali do několika skupin podle využití, a každá skupina se dál vyvíjela. Měli válečné koně, koně pro tah, cestovní koně, lovecké koně a koně závodní. I indiáni brzy našli oblibu v jezdectví jako způsobu pobavení :) Nejváženějšími koňmi byli ale samozřejmě koně pro lov a boj.

.....Největšími borci v chovu koní byl kmen Nez Percé, který "ukuchtil" nám dobře známé plemeno apaloosa. Podle serveru konicci.cz měl tento kmen o 120 000 hlavách roku 1874 asi 160 000 koní tohoto plemene. Takže před Nez Percé klobouk dolů... Počet koní odpovídal zámožnosti indiána. Boháči měli až 40 koní a nejchudší z kmene v průměru pět nebo šest. Říkala jsem si, že je to stejně hodně, ale když se vrátím k počtu koní jejich kmene, tak je to prd :D (Taky by jste teď chtěli být alespoň tím nejchudším příslušníkem tohoto kmene? :D)

.....Indiánští váleční a lovečtí koně se, stejně jako sami rudoši, pomalovávali (tedy ne sami, samozřejmě :). Malby měly koně chránit a přát jemu i jeho jezdci štěstí a návrat domů ve zdraví a pořádku.

.....Indiánská jezdecká éra trvala cca od roku 1540 do 80. let 19. století. Jejich kolonizace a nový nucený způsob života způsobil, že koně už nepotřebovali, a tak od nich logicky upouštěli.

Zdroj informací: konicci.cz, hodiny dějin výtvarné kultury skvělé paní profesorky Mgr. Lenky Jakoubkové, seminář dějin umění a seminář estetiky pana doc. PhDr. Petra Kmoška, CSc, kniha Obrázky koní a poníků od Émilie Baumontové.

Komu fandíte ři filmech indiániXcowboyové?
Líbí se Vám plemeno apaloosa?
Koukali jste na Vinnetoua? :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ela Ela | 19. října 2013 v 9:16 | Reagovat

Ahoj čítam tvoj blog uz dlho a som strašne rada  že som naň narazila. Čítať tvoje članky ma neuveritelne baví a musím sa priznať že keď si bola u pána Vání už som sa bála, že sa nevrátiš a ja budem obrata o jeden s najlepších blogov na ake som kedy narazila ^^ Našťastie sa ale nestalo a som rada že zase pridavaš super články . Len tak ďalej :)

2 Kačka Kačka | Web | 19. října 2013 v 18:44 | Reagovat

Zajímavý článek :) Vždycky fandím indiánům :D Jojo, appalossy jsou nádherné, mají je u sousedů. Na Vinnetoua jsem se vždycky dívala jako malá a nahrávali jsme to doma na kazety. Ještě teď to máme pod schodama v krabici a ráda se na to zase někdy podívám :)

3 ze-sedla ze-sedla | 20. října 2013 v 14:25 | Reagovat

[1]: dekuju! Moc jsi me potesila :-) Jsem rada, ze se clanky libi :-)

[2]: ja taky fandim rudochum, uz jen pro to, ze se jim tam nemeli evropani takovymhle zpusobem cpat :-)

ps: omluvte diakritiku - pisu z mobilu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama