Druhy podestýlek

17. října 2013 v 0:29 | Lenka :) |  Moje koňské články
.....Určitě jste se setkali s různými podestýlkami v koňských boxech. V dnešní době už naštěstí nejsme omezení jen na slámu a v době nouze suché listí, ale máme na výběr vícero možností.
► Jako první uvedu jedu z nejběžnějších podestýlek - slámu. Existuje samozřejmě několik druhů slámy, podle toho, z jaké je obilniny - pšeničná, ovesná, žitná a ječná sláma. Nejvhodnější podestýlkou pro koně je pšeničná sláma. Ječná sláma je oproti ostatním světlejší, hůř saje a obsahuje ostré osiny (ten kdo měl nějakou pěknou osinku zapíchnutou určitě ví, o čem je řeč ;). Sláma ze žita může také obsahovat osiny a navíc v ní bývají často různé plevy a koníkovi při jejím "ochutnávání" hrozí ucpání jícnu. Ovesná sláma saje sice pěkně, ale také koním dobře chutná, a tak na zemi moc dlouho nevydrží ;)

.....Sláma je snadno dostupnou a finančně zvládnutelnou variantou podestýlky. Pěkně izoluje zimu od země a je měkká, takže si koně rádi lehají. Dobře se "recykluje". Sání moči ale není úplně ideální, skladování venku bez přístřešku není zrovna nic moc. Pokud se "počůraná" sláma co nejčastěji neodstraňuje stáj se dostatečně nevětrá, moc to tam nevoní - ve vzduchu je hodně čpavku, který samozřejmě není dobré dýchat...


► Další možností, se kterou se můžeme často setkat, jsou piliny (obrázek vlevo). Box vystlaný pilinami se krásně udržuje, nádherně sají, vybere se jenom to, co je "znehodnocené" a box vypadá pěkně upraveně. Jsou měkké a kůň si v boxe vystlaném pilinami rád poleží. K nevýhodám patří vyšší cena, než u slámy, nerozkládají se tak pěkně jako sláma, neizolují tolik teplo jako sláma. Musíme dbát na mazání kopyt, protože piliny je mohou vysušovat. Některým koním vadí jejich prašnost, a tak se u nich nemůžou použít.
.....Jo, a taky ty potvory droboučký rády lezou do bot a dělají zle nejen pohodě nohou, ale rádi ošklivě špiní slečny ponožky :( Ale i přes to si je nemůžu vynachválit :))

► U koní, kteří nesnášejí dobře prašnost pilin se často používá podestýlka z hoblin. Dá se koupit po hranatých balících v igelitu. Dodává je třeba firma ProfiBed. Vlastnosti jsou stejné jako u pilin, ale horší je to s vybíráním znečištěných mokrých hoblin- nedrží při sobě jako piliny. Bobky se do hoblin rádi schovávají a tak si s nimi musí člověk někdy chtě nechtě hrát na schovku.
Je to dobré řešení pro stáje, kde jsou koně na pilinách a koníkům, kteří piliny nesnesou, se box vystele těmito velkými hoblinami. Vyvežený hnůj tak neobsahuje přimíchanou jinou podestýlku, a je jen "dřevěný".
Podestýlka z hoblin

► Další alternativou jsou lisované pelety, které jsou to samé co piliny, jen jsou slisované do válečků a tím odpadá starost s prašností. Když se na ně kůň vyčůrá, tak se rozpadnou a vymístují se stejně jako piliny. Můžou být, jak už jsem psala, z lisovaných pilin, nebo z rozšmelcované peletované slámy. Je to ale tvrdší podestýlka. Koupit je můžeme třeba pod názvem Granofyt.

►Další, spíše už neobvyklou, podestýlkou je nařezaný nebo skartovaný papír, který se dřív hodně využíval hlavně v zahraničí. Zvířatomilové si tyhle papíry a kartony brali zadarmo z různých marketů atd. kde to byl odpad, za jehož likvidaci by ještě obchodníci museli platit. Naneštěstí si brzo uvědomili, co mají za poklad, a udělali si z toho naopak byznys... Papír pěkně izoluje, ale hned se sešlape - proto se ho musí stlát vyšší vrstva. Vybírání bobků z papíru není nic moc - lepí se na něj. Často papír plesniví a i s likvidací použité podestýlky to není nic moc...

S jakými podestýlkemi máte zkušenost?
Jaká Vám nejvíc vyhovuje?
Používáte stále stejný druh, nebo jste někdy zkusili změnu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Maya Maya | Web | 17. října 2013 v 17:29 | Reagovat

Setkala jsem se zatím jenom se slámou:) A o tom papíru jsem ještě neslyšela.. moc pěkný článek.:)

2 Biy Biy | 17. října 2013 v 21:04 | Reagovat

[1]: Přesně :) Taky jsem se setkala zatím jenom se slámou :) o papíru jsem něco slyšela :D

3 Lenka Lenka | Web | 17. října 2013 v 21:07 | Reagovat

Já mám vyzkoušenou slámu, piliny a hobliny. Pelety používám u svých potkánků a s papírem jsem se setkala jen z doslechu a ze čtení :))

4 Kačka Kačka | Web | 18. října 2013 v 11:25 | Reagovat

Taky jsem se setkala zatím jen se slámou. A pro osmáka jsme měli piliny nebo peletky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama