Říjen 2013

Mein liebster blog award

30. října 2013 v 19:21 | Lenka :) |  Nekoniny
Nominovala mě blogerka Kačka, děkuji za nominaci :)

Pravidla
  • Řeknu o sobě 10 věcí
  • Odpovím na 10 otázek blogerky, která mě nominovala
  • Vymyslím 10 otázek pro ty, které budu nominovat
  • Nominuji 5 blogerů, kteří mají méně než 200 pravidelných čtenářů
  • Informuji blogery o tom, že jsem je nominovala

Koně v TV reklamě

25. října 2013 v 22:11 | Lenka :) |  Moje koňské články

.....
Pokud se v reklamě objeví zvíře, spoustu lidí na pohled zaujme a "podrží" u televize. S rozmachem všelijakých věciček a hlavně nepřeberného množství druhů krmení pro mazlíčky nás ale už roztomilé kočičky a načesaní pejsci nechávají často chladnými - to se ale nedá říct v případě, že se na scéně objeví kůň.

.....Reklam s koňmi není tolik - už jen proto, že se koňské potřeby a žrádlo nepropaguje formou televizních reklam. Pokud se tedy v reklamě objeví kůň, rádi si počkáme, co z toho vyleze a často jsou to celkem povedené reklamy :)

.....Sérii reklam s koňskou tématikou si nechal natočit pivovar Budweiser. Ve všech vystupují shirští koně - pivovarští valaši. Jsou to skvělé reklamy se spoustou neuvěřitelných záběrů a s výborným humorem :))
.....Další reklamy najdete bez probémů na YouTube, stejně jako video, které Vám poodhalí zákulisí natáčení těchto reklam :)


Druhy udidel

23. října 2013 v 16:37 | Lenka :) |  Moje koňské články
.....V tomto čánku si povíme něco o udidlech, o tom, jaké máme možnosti výběru a o vhodnosti jednotlivých druhů.

.....Nejprve něco o udidlech obecně... Udítko (část udidla, kterou má kůň v hubě) může být buď rovné, nebo lomené - jednolomené čí dvojlomené. 2x lomené udidlo se nevzpřičuje na horní patro a je koni příjemnější na jazyk. Čím je udítko tenčí, tím je udidlo ostřejší.
.....Koně s drobnou hubou často nejsou schopni akceptovat tlustá udítka = efekt louskáčku. Jezdec chce často s dobrým úmyslem koni dobřát tlustší udítko, aby nebylo udidlo tak ostré, ale na koně s drobnou hubou je to moc a nedokáže se s tlustým udítkem srovnat.
.....Klasická velikost udidla je 12,5 cm - tato vzdálenost se měří mezi kroužky udidla.

Jak vznikal blog

20. října 2013 v 6:00 | Lenka :) |  Ostatní
.....Rozhodla jsem se napsat článek, jak jsem vlastně přišla na to, že si založím tenhle blog, a jak se to celé vyvíjelo :) Už teď vím, že to bude děsně dlouhý článek, který se Vám asi moc nebude chtít číst, ale i kdyby si ho nikdo nepřečetl, budu tu mít tenhle prvopočátek zapsaný sama pro sebe S vyplazeným jazykem

.....První impuls pro blog mi dalo moje album koní na facebooku, kam si přidávám fotky koní, na kterých jsem jezdila a štvalo mě, že k tomu nemůžu nic pořádně napsat a že to není přehledné, jako na webovkách. Když jsem se pak ještě začala na konci srpna nudit, už jsem měla téměř rozhodnuto.

.....Nejprve jsem hledala nějaký hosting, který by mi umožnil vytvořit si stránky viditelné pouze pro mě samotnou. Chtěla jsem mít prostě někde pokupě svoje jezdecké haraburdíčko. Zápisky, nějaké ty fotky... V průběhu roků jsem vyzkoušela různé hostingy, ale vždy jsem se nakonec vrátila k blog.cz. Jednak kvůli tomu, že tyto blogy dobře najdou vyhledávače a druhak kvůli snadnému ovládání a dobrým a jednoduchým funkcím.

Kříženci oslů a koní

20. října 2013 v 6:00 | Lenka :) |  Moje koňské články
.....Asi každý ví, že když "zkombinujeme" osla a koně, vznikne nám mula nebo mezek. A právě o mulách a mezcích se v tomhle článku dozvíme něco víc...


Muly

.....Pokud vyzná oslík lásku klisně a navštíví je čáp, můžou se těšit z malé muly. Samec tohoto křížence se nazývá mul a samice mula. Muly mají velikost a zbarvení koní, ale taťku nezapřou tenkými nožkami s malými kopýtky, dlouhýma ušima a oslím hýkáním. I ocásek je oslí.
.....Muly jsou velmi pevné v terénu a unesou velkou zátěž - proto jsou hojně využívány pro cestování po horských stezkách.
.....Muly se chovaly už ve starověku a podle wikipedie se v roce 580 př. n. l. konaly na Olympijských hrách závody mul! Ve starověkém Římě se muly používaly pro pohřební povozy. Mrtvého Alexandra Makedonského prý táhlo z Babylonu do Alexandrie 60 mul. Muly se používaly i jako poštovní oři.
.....Mula může vypadat různě a chovají se v různých koutech světa křížením různých oslů a klisen. Francouzské muly vznikají spojením tažných klisen a velkých dlouhosrstých oslů. Dobré muly pro ježdění se chovají zase v arabských zemích :)
.....Všechny muly i mulové jsou neplodní a tak si "100% mulu" vyšlechtit nemůžeme. Vždy musíme opět připustit klisnu oslem.

Mezci

.....Mezci se chovají méně často. Jsou to potomci koňských hřebců a oslic. Mezek je menší než mul a více připomíná osla. Vyrůst může maximálně do velikosti větších oslů. Mají dlouhé uši, ale tvar hlavy je spíš koňský. Ocas i hlas zdědil mezek po tátovi :)
.....Mezci jsou mnohem vzácnější než muly - ve spojení hřec/oslice se zabřeznutí často nezdaří. Navíc jsou mezci malí a muly mají oproti nim lepší využití.
.....Uvádí se, že samci mezků jsou, stejně jako muly, neplodní. U samic se o tom diskutuje. Většina je opravdu neplodná, ale objevily se už nějaké výjimky! 100% mezka ale i tak získat nemžeme, protože i plodnou mezčí slečnu by neměl kdo připustit.
.....Mezci se kvůli své malé velikosti pro ježdění využívají spíše do tahu, nebo jako nákladní zvířata.

Zdroj informací: konicci.cz, Wikipedia, kniha Obrázky koní a poníků od Émilie Baumontové

Kůň v průběhu věků IX - Vinnetouův Ilčí

19. října 2013 v 6:00 | Lenka :) |  Kůň v průběhu věků

.....Když si představíme koně a budeme na něj posazovat různé "postavičky", které k němu sedí, napadne nás určitě cowboy, rytíř, žokej, nebo třeba indián. A právě o indiánech a jejich koních bude řeč v tomto článku.

.....Hned na začátek je třeba říci, jak to vůbec s koňmi na Americkém kontinentu bylo. Už jsme si to řekli v jednom z prvních článků tohoto seriálu, ale když je dnes řeč o indiánech, musíme si to připomenout.
.....Prapůvodní koně se vyvíjeli Americe a dál se šířili přes pevninské mosty např. do dnešní Asie. V Severní Americe ale kůň před několika tisíci let zcela vyhynul. Proč, stále není jasné. Koně se tam vrátili až teprve v 16. století s evropskými osadníky.
Dnešní američtí koně, kteří se volně prohánějí po planinách, nejsou tedy divocí, ale zdivočelí. Například známý mustang je potomkem koní Evropanů, kteří jim na novém kontinentu jednoduše zdrhli :)

.....A tak se ke koním dostali i indiáni. Nejdříve měli z Evropanů na koních hrůzu. Nikdy nic podobného neviděli a zprvu si mysleli, že jde o jedno prapodivné zvíře - nedošlo jim, že je to člověk sedící na nějakém zvířeti, které nikdy neviděli, ale mysleli si, že je to jen jeden děsivý tvor.

Kniha - Obrázky koní a poníků

18. října 2013 v 6:00 | Lenka :) |  Knihy a filmy
.....Vítám Vás u nové rubriky, ve které bych se s Vámi chtěla podělit o koňské knížky a filmy, které mě zaujaly.
.....Tuhle knížku, Obrázky koní a poníků, kterou napsala Émilie Beaumontová a vydalo nakladatelství Mladé léta, jsem úplně zbožňovala, když jsem byla malá a mohla jsem si ji prohlížet a číst pořád dokola. Je to knížka pro děti, která je seznámí s koňmi a poníky a péčí o ně. Jsou v ní suprácké ilustrace a je celá taková roztomilá :)

.....Dlouho byla v knihovně a vytáhla jsem ji opět před třemi měsíci, když jsem vymýšlela název tohoto blogu. Všechno, co se mi zdálo smysluplné a použitelné, bylo obsazené a tak jsem se vrátila k listování v téhle knížce a doufala, že mě něco napadne :)

.....Celou jsem si ji nostalgicky znovu přečetla (psaní tam moc není, ale je moc milé) a s překvapením zjistila, že to, co se tam píše opravdu dává smysl a není to jen "koníčkovi musíš nosit mrkvičku, aby tě měl rád".Co se tam píše, je podáno tak, aby to děti pěkně pochopily ale nejsou to nepravdivé bláboly o princeznovských koních s dlouhou hřívou.

.....Knížka je rozdělena na čtyři části - Poníci, koně a jejich příbuzní, druhá část se jmenuje U chovatele, pak se dozvíme, jak to chodí V pony klubu a nakonec je tu část nazvaná Koně a lidé.
Je to opravdu moc pěkná knížka, se kterou se nepobaví jen děti :)

Druhy podestýlek

17. října 2013 v 0:29 | Lenka :) |  Moje koňské články
.....Určitě jste se setkali s různými podestýlkami v koňských boxech. V dnešní době už naštěstí nejsme omezení jen na slámu a v době nouze suché listí, ale máme na výběr vícero možností.
► Jako první uvedu jedu z nejběžnějších podestýlek - slámu. Existuje samozřejmě několik druhů slámy, podle toho, z jaké je obilniny - pšeničná, ovesná, žitná a ječná sláma. Nejvhodnější podestýlkou pro koně je pšeničná sláma. Ječná sláma je oproti ostatním světlejší, hůř saje a obsahuje ostré osiny (ten kdo měl nějakou pěknou osinku zapíchnutou určitě ví, o čem je řeč ;). Sláma ze žita může také obsahovat osiny a navíc v ní bývají často různé plevy a koníkovi při jejím "ochutnávání" hrozí ucpání jícnu. Ovesná sláma saje sice pěkně, ale také koním dobře chutná, a tak na zemi moc dlouho nevydrží ;)

.....Sláma je snadno dostupnou a finančně zvládnutelnou variantou podestýlky. Pěkně izoluje zimu od země a je měkká, takže si koně rádi lehají. Dobře se "recykluje". Sání moči ale není úplně ideální, skladování venku bez přístřešku není zrovna nic moc. Pokud se "počůraná" sláma co nejčastěji neodstraňuje stáj se dostatečně nevětrá, moc to tam nevoní - ve vzduchu je hodně čpavku, který samozřejmě není dobré dýchat...

Slavní koně III - Totilas

16. října 2013 v 15:12 | Lenka :) |  Medailonky slavných koní

.....Už z jeho jména vyzařuje síla, sláva a úspěšnost. Dnes si povíme něco o vraném hřebci plemene KWPN Totilovi.

.....Snad nejslavnější drezurní kůň se narodil nizozemským chovatelům Janu a Anně Schuil 23. 5. 2000. U nich získal i základní výcvik. Ve svých pěti letech se účastnil drezurního mistrovství pětiletých koní, kde absolutně zazářil. V roce 2005 se také Totilovi majitelé dohodli s drezurní hvězdou Edwardem Galem na tom, že bude Totila jezdit. Tak se ke skvělému koni přidal skvělý jezdec a mohla začít jejich spanilá jízda po drezurních obdélnících světa.

První týden u pana Váni

14. října 2013 v 15:44 | Lenka :) |  Moje ježdění
.....Ti, kteří sem chodí pravidelně, si určitě všimli mé několikadenní nepřítomnosti. Měla jsem k ní ale dobrý důvod ;)

.....Můj přítel Vojta jezdí už skoro 2 měsíce u pana Váni. Minulý týden jsem se tam za ním byla kouknout. No co si myslíte... Hnedka mě posadili na koně a tradá ven :D Vůbec jsem to nečekala, neměla jsem s sebou ani helmu, tak mi narychlo nějakou našli. A pak to už šlo rychle... Jezdila jsem stejně jako ostatní - většinou 3 koně denně a za ten týden se mi pod zadkem vystřídalo 10 různých koní :) Jmenovitě Rabbit Sarah, Letní Láska, Amant de Bond, Big Mago, Silk, Mazilish, Taro, Enzio, Zarif a Malý Kaprál. Spoustu z nich jste mohli vidět o víkendu na pardubickém závodišti :) Někteří rajťáci byli během doby, co jsem tam byla, na závodech, tak jsem měla na starosti jejich koně.

.....Koně jsou tam krásně přiježdění. Chodili jsme s nimi klasicky na jízdárnu a pracovat do kopců na Vladař. Byl to krásný týden, který mi dal spoustu jezdeckých zkušeností, ale i zkušeností kolem koní obecně. Například jsem se naučila jezdit se dvojími otěžemi - všichni koně se tam jezdí i s průvlečkami.

.....Areál je pohádkový a koně tam se tam mají pravdu skvěle. K dispozici mají sprchový box, kolotoč, solárko, neskutečně veliké výběhy (v jednom z nich je dokonce rybník, kde se můžou koupat) a skvělou péči se vším všudy.

.....A k tomu všemu tam teď máme domluvené bydlení a až se ve stáji uvolní pracovní místo, nastoupila bych jako pracovní jezdec/ošetřovatel :) Tak mi fanděte, ať mi to jde a všechno se dobře daří :)

Připravovaný článek o udidlech

2. října 2013 v 9:45 | Lenka :) |  Ostatní
Ahoj :)
.....Chystám článek o udidlech a ráda bych ho obsáhla i zkušenostmi jezdců. Proto bych Vás chtěla poprosit, jestli byste do komentářů nenapsali něco o udidlech, která jste používali, na jaké koně a proč, zda Vám vyhovovala, nebo ne,...

.....Znám různé typy udidel a vím, jak fungují, na co jsou atd, ale vyzkoušela jsem jich opravdu málo, protože převážně jezdím na jednom koni, ale jezdci, kteří chodí někam do klubu, nebo jim pod zadkem proběhlo víc koní (a různých typů koní), budou mít s různými typy udidel větší zkušenosti :)

Tak směle do toho a piště, pište, pište, já budu taky psát a společnými silami to dáme dokupy :)