Příběhy koní - Bublina

20. září 2013 v 12:55 | Lenka :) |  Příběhy koní
Bublina je kobyla českomoravského belgika, která se narodila o rok dřív než já - v roce 1992, konkrétně 13.4. Je jí tedy už 21 let. A za svůj život toho zažila opravdu mnoho a ne všechno bylo zrovna růžové... Pojďte se přečíst její příběh...

Bublina se narodila pod jménem Parena (mamka byla Pajka, taťulda Paris, tak to nějak splácli dokupy a vyšlo tohle...). Prvním majitelem byl nějaký pan Vlach, u kterého žila do roku 2003. Prožila u něj tedy 11 let a za tu dobu se toho událo opravdu mnoho. O panu Vlachovi nic nevíme, nikdy jsme ho neviděli, ale z toho, co jsme se dočetli v Bublinině dokumentaci můžeme říct, že to byl pán, který se koním opravdu věnoval a Bublina byla jeho chovná klisna. V roce 1995 byla totiž zapsána do plemenné knihy a stejného roku i zařazená do chovu. Mimo jiné jí i oficiálně změnil jméno na Pajka. Jestli je to horší, nebo lepší, než Parena, nebudu radši komentovat :D


Prvními hříbaty (1996) byla zrovna dvojčátka. A jak to už bývá - přežilo pouze jedno - ryzák hřebeček Barny. Jeho sestřička se bohužel narodila už mrtvá. V roce 1998 rodila Bublina znovu - tmavého ryzáka hřebečka Ruprta. Další porod si užila v roce 1999, pro změnu to byl opět hřebeček, opět tmavý ryzák - Artuš. V roce 2000 se Bublina dočkala dalšího potomka - zase hřebce, ryzáka Arona. A posledním Bublininým hříbátkem (2001) byla kobylka, ryzka, Raly, která však byla měsíc po narození utracena. Proč se už asi nikdy nedozvíme...


V roce 2003 si Bublinu kupuje nový majitel. Pracuje s ní na poli stejně zarputile, jako se to dělávalo kdysi. Pluh, brány a další stroje jsou Bublině velmi známé... Jak se tam měla nevíme, pán bydlel ve vesnici kde my, ale vídali jsme ho snad jen právě na tom poli. Bublinin nový majitel už byl ale velmi starý a tak jednoho dne (2011) zemřel a Bublina se dostala do dědického řízení.


Jedním z dědiců byl syn, který se kamarádí s mým tátou. A protože koně nikdo nechtěl a neměl na něj čas, přestěhoval ho k mému tátovi. Bublina byla ve zbídačeném stavu. Když na tom byl její majitel už hodně špatně, nejspíš se o ní ani nikdo nestaral. Byla absolutně vyhublá s prohnilými kopyty. Její srst vypadala opravdu bídně a dala se z ní trhat po hrstech - a tak jsme přišli na to, že je k tomu všemu ještě zavšivená všenkou koňskou, která jí žila v kůži a pod početnými velkými strupy v srsti se to těmito vetřelci doslova hemžilo - stačilo je odloupnout a viděli jste neuvěřitelné hemžení těchto parazitů.

První věc, kterou tedy musela podstoupit byla koupel v antiparazitním přípravku. Byl to neuvěřitelný chemický driják . Přípravek 100% pomohl a my se tedy nemuseli bát o další koně, ani o sebe...

Dalším procesem, kterým si prošla byla postupná korektura odporných kopyt. Konečně taky dostávala tolik sena, kolik potřebovala a postupně se jí přidávaly i další doplňky, aby se dala dokupy. Na na kost vyzáblého chlaďase je snad ten nejhorší pohled...

Dalším problémem bylo ale to, že když vzal v boxe táta poprvé do ruky vidle, tak Bubla málem lezla po stropě, cpala se do kouta a snažila se proběhnout zdí, jen aby byla od té zbraně pryč. A tak jsme přišli na to, že asi dostávala i pěkně "na zadek"... Postupně tedy získávala důvěru všech nových lidí a pak konečně zjistila, že jí nikdo nic neudělá a nebude ji bezdůvodně trestat.
Táta Bublinu, jak jsme jí začali říkat, v jejích 20-ti letech obsednul a začala chodit pod sedlem s ostatními koňmi ven.

Nejdříve se na ní muselo jezdit bez sedla, protože i sedlo na plnokrevníka jí padalo na kohoutek, jak byla hubená. Později přibrala a už se na ní dalo použít. Po půl roce už jí bylo malé a tak dostala Bubla skokové sedlo, které velikostí komory odpovídá štíhlejšímu ČTčku, z toho brzy "vyrostla", dostala westernové reiningové sedlo a teď už na ni pasuje jen staré vojenské sedlo. Všechna předchozí jí jsou malá.

Udělal se s ní pořádný kus práce a je to kůň jak víno.

A tak se dala Bublina dokupy u táty a od 6.8.2012 je oficiálně jeho. Příbuzní předchozího majitele byli rádi, že nemusí řešit prodej a táta taky, protože mu už pochopitelně přirostl ten mamut k srdci.

Vše se zdálo fajn do té doby, než zkusil taťka Bublu zapřáhnout. Naprostá fóbie z čehokoli, co by měla tahat. V tuhle chvíli taky táta zjistil, z čeho měla tak otlučené zadní nohy - u postroje měla moc krátké postranice u a bouchala se zadníma nohama o brdíčko (na tomhle obrázku jde dobře vidět co to brdíčko je, je to prostě ten klacek mezi koněm a vozem) A tak táta zjistil, že ani při práci to neměla jednoduché... Postupně spolu a s pomocí dalších kamarádů, kteří byli ochotni poradit i pomoci, to ale překonali a Bublina se teď dá i zapřahat. Bezbolestně a ne do vyčerpání sil.
Teď je Bublina bezproblémový koník, jeden z nejhodnějších, co znám. Asi i nejhodnější. Jezdí i na různé akce, několikrát se taťka s Bublinou dokonce zúčastnil kurzu Toma Zajace!

Bublina je tak nesmírně vděčný kůň... To člověk prostě vidí. Je to už velká babí, co už toho tolik neuběhne, ale to tak prostě je. Na to, že jí letos je už 21 let a na to, čím vším si prošla, je to prostě borka :)
Všechny fotky jsou z doby, kdy už Bublina byla u nás (od r. 2011). Fotky z jejího zbídačeného stavu, ani žádné z doby, kdy jsme jí ještě neznali nemáme. Na fotkách se sněhem je ještě celkem hubená, na ostatních je už lepší.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Uvítali byste zde medailonky významných jezdců různých koňských sportů?

Ano, rád/a bych se o nich něco dozvěděla
Ne, toto téma mě nezajímá

Komentáře

1 Ká. Ká. | Web | 20. září 2013 v 14:46 | Reagovat

Moc štěstí chuděrka neměla, ale konečně se dostala do dobrých (co dobrých, výborných!) rukou a to k vám :).

2 Lenka Lenka | Web | 20. září 2013 v 15:18 | Reagovat

Prožila si svoje a jak já říkám, teď má zasloužený klidný a přiměřeně aktivní důchod. A to by si zasloužil každý koník :)

3 Kačka Kačka | Web | 20. září 2013 v 18:06 | Reagovat

Krásný článek :) Bubla to teda neměla zrovna lehké. Ale jde vidět, že je to statečná kobyla. Přeju jí hodně štěstí a krásný důchod :)

4 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 20. září 2013 v 19:08 | Reagovat

Člověk prostě strašně rád čte zvířecí příběhy se šťastným koncem... :) Zvedne mu to náladu a na tváři se mu vyloudí úsměv. :))

5 PeterEruts PeterEruts | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 12:47 | Reagovat

“Adoro viaggiare in Segway”. Il modo migliore per cadere in amore con Verona in nessun tempo!
Quando si dispone di un breve tempo a coprire una citta, questo e un ottimo modo per farlo. Mi e piaciuto molto il nostro tour e guida. L'audio e stato un po' difficile, ma la guida li ha tenuti lavorando. Quando il suo caldo, questo e un ottimo modo per andare in giro e stare un po' fredda. Verona e una citta facile accesso per segway intorno. Abbiamo visto tutti i principali siti e ci hanno dato una buona sensazione per il layout della citta. Siamo stati in grado di tornare a pochi posti il giorno successivo per un po' di tempo.

https://www.regiondo.it/segway-historic-tour-in-verona

<b>Book Now</b> ''' http://segwayverona.com/

https://eu5.bookingkit.de/onPage/detail?e=2202759fc95947e409b3435a7ae87161&preview=true&lang=it

6 DorogiKRDMaf DorogiKRDMaf | E-mail | 24. srpna 2017 v 10:18 | Reagovat

<a href=http://rrr.regiongsm.ru/33>
<img>http://rrr.regiongsm.ru/32 </img>
</a>
Благоустройство и асфальтрование в г. Краснодаре и г.Сочи. Решение любого вопроса по асфальтоукладке и дорожным работам. Под ключ

Подробнее... Благоустройство-Краснодар.РФ   ... +7 (861) 241-23-45
___________________________
муп благоустройство город вятские поляны
скачать курсовой благоустройство и озеленение
программа благоустройство 10 дворовых территорий московская область
асфальтирование и благоустройство цена
ооо строительство и благоустройство

7 Dol77larhog Dol77larhog | E-mail | 14. října 2017 v 13:30 | Reagovat

Были заплачены деньги 6000 за покупку базы данных и просто швырнул. с другого аккаунта к нему обратились, уже специально на 100р была сделка на выборку и тоже швырнул.

непорядочный гандон. кинет 100р%

Телеграм  @japoshka кидальная дешевка

8 MIAUzd MIAUzd | E-mail | Web | 18. října 2017 v 17:57 | Reagovat

http://shah-soft.com/arcade/profile/kathiegosse.html

9 EvelynHaf EvelynHaf | E-mail | 31. října 2017 v 3:20 | Reagovat

<a href=https://alitems.com/g/1e8d1144947cf271b95a16525dc3e8/><b>Aliexpress</b></a> is Star shopping...

10 BethanyBfx BethanyBfx | 11. listopadu 2017 v 13:21 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a very bad experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stuff and complained about his sleeplessness. I totally told him to <a href=http://search.url.com/user/canadian41>website</a> and deal with it.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama