Kůň v průběhu věků VIII - Drezurní íhaháčci v období baroka

25. září 2013 v 5:00 | Lenka :) |  Kůň v průběhu věků
.....V období baroka se setkáváme opět s koňmi v armádě. Můžeme je vidět pod tzv. kyrysníky a arkebuzíry. Koňmi ve vojenství jsme se hodně zabývali v minulých článcích, tak si dáme na chvíli příměří a podíváme se na koně "v civilu". Pokud budete mít zájem se o arkebuzírech a kyrysnících něco dozvědět, teta Wiki Vám určitě ráda něco povypráví.

.....Určitě jste už slyšeli pojem barokní ježdění. Tímto slovním obratem však nemyslíme původní barokní jezdecké umění, ale něco, co z něj velmi úzce vyrůstá a něco, podle čeho si můžeme o tehdejším stylu jezdectví udělat obrázek. Je to dnešní styl ježdění, který napodobuje to pravé jezdectví za období baroka. Do doby svého předobrazu nás vtáhne už jen dobovými kostýmy :)

.....Původní barokní jezdecké umění neodmyslitelně patří k francouzské jezdecké škole. Její velký zástupce byl Francois Robichon de la Guérinniére, jehož škola navazovala na neapolskou školu, o které byla řeč nedávno :) Antoine de Pluvinel (učitele jezdectví Ludvíka XIII.), kterého známe z již zmíněného článku o neapolské škole, působil i ve francouzské jezdecké škole. Nemůžeme renesanci a baroko oddělit brutální tlustou čárou. Jezdectví se pomalu vyvíjelo a bylo čím dál tím víc zaměřováno (drezurní jezdectví) na složité cviky pro ukázky jezdeckého umu.


.....Určitě jste už také slyšeli o tzv. barokních plemenech. Mezi ně patří andaluský kůň, fríský kůň, kladrubský kůň, lipicán a lusitano. Tato plemena koní byla k drezuře využívána už během baroka! Jedině snad s plemenem lustiano si nejsem jistá - je to kůň, který byl vyšlechtěn ze španělských koní a jen málo se od nich liší. Jako samostatné plemeno byl uznán až v roce 1966 - takže těžko říct... (pokud víte nějaké bližší informace, budu ráda, když se s nimi podělíte v komentářích ;)) Tito koně jsou v dnešní době využíváni i pro moderní "barokní ježdění".

.....Roku 1572 (tedy na dějepiseckém přelomu renesance a baroka, prostě v období manýrismu) je založena známá španělská jezdecká škola v císařském paláci ve Vídni. Škola byla pojmenována podle španělských koní, na kterých se tam v té době jezdilo (byl mezi nimi i ten zatracený lustiano?!?!) Roku 1735 (stihli to těsně - baroko dějepisci počítají do roku 1750 :D) byla původní škola nahrazena novou, která ve Vídni hnízdí dodnes a kterou máme spojenou s krásnými a vznešenými lipickými koňmi. Jaké figury vysoká španělská škola používá a jak vypadají se dozvíte ve článku, který chystám (Přítel se je měl naučit do školy a narazili jsme na nejednotnost a zmatečnost jednotlivých popisů na internetu i v literatuře. Nakonec jsme to všechno vykoumali a výsledky bádání máme potvrzené od samotných profesorů z jezdecké školy v Kladrubech, takže to bude 100% správně ;)

.....A co říci na závěr? Baroko dalo drezuře zase něco navíc, a že to "něco" nebylo zrovna malé :) Vždyť jen výše zmíněná španělská jezdecká škola si to "něco" drží v jen málo změněné podobě dodnes :)

↑ Císařský palác ve Vídni v jehož komplexu se nachází i vysoká španělská škola

Zdroje informací: www.plemena-koni.cyberserver.cz, www.konicci.cz, www.kraska427.blog.cz a nějaké užitečné informace mi byly darovány z blíže neidentofokovatelných šuplíčků v mém mozku :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama