Kůň v průběhu věků IV - Vznešení starořečtí koně

19. září 2013 v 0:01 | Lenka :) |  Kůň v průběhu věků

Minule to byl Řím, dnes se podíváme do Řecka :)

Stejně jako Římani využívali Řekové koně v boji, ale mnohem méně. Hornatá povaha řeckých ostrovů a pooloostovů nebyla pro jízdu moc vhodná. Řekové měli dva typy kavalérií - lehkou (bez brnění s oštěpy) a těžkou (kopí, oštěpy, šupinová brnění). Vojáci také nosili zvláštní kopí - tzv. jezdecké. Mělo hroty z obou stran (jeden náhradní).

V určitých oblastech se chovu koní dařilo - kupovali si je prachatí Řekové - kůň byl symbolem vyšší úrovně. Vznikla zde i některá koňská plemena - vyznačovala se elegancí a vznešeným nesením hlavy.

Jak jsme se dočetli v minulém článku o Římě, existovaly stavby zvané hippodrom. Byly původně Řecké, Římani je obšlehli a trochu pozměnili. V Řecku koně v hippodromech závodili ve spřežení, ale i "klasicky" s jezdci. Vozatajské závody se staly národním sportem. První závod se jel s čtyřspřežím na 25. olympiádě v r. 680 př. n. l. První dostihy se konaly v roce 648 př. n. l.

Důležitou roli v Řecké mytologii měli tvotové zvaní Kentauři. Napůl lidé, napůl koně. Nezkrotní divocí tvorové. Teď se s nimi už bohužel setkat nemůžeme, protože při bitvě s Lapithy byli všichni zabiti. No ještě aby ne, když vtrhli Lapithskému králi na svatbu a začali obtěžovat dámy a chtěli unést nevěstu. To se nedivím, že se naštval... Tento boj je dokonce vyobrazen na reliéfu metópy na řeckém Parthenónu na Akropoli.


Další koňskou postavou z mytologie je známý Pegas. Okřídlený létající kůň. Jeho vznik má dvě verze - buď vyskočil z těla své matky Gorgony Medúzy, když jí hrdina Perseus usekl hlavu, nebo vyskočil ze země v místě, kam z useknuté hlavy nakapala krev. Podle mytologie žil v horách na Pernasu nebo Helikónu a létal rychle jako vítr. Pegas pomohl mnohým hrdinům v boji s rozličnými obludami (Amazonkami, Chimérou, Krakenem,...) ale když na něm Bellerofontés chtěl vyletět na Olymp, Dia to tak nakrklo, že poslal na Pegase kouzlo zuřivosti a drahý Bellerofontés letěl dolů jak uzrálá hruška. Cestou na zem ještě k tomu, aby toho nebylo málo, ztratil rozum. A drahý Pegas byl proměněn v souhvězdí, ale jeho křidýlka spadnula na zem :(

Posledním zvláštním řeckým koněm je Trojský kůň. Když římský princ Paris unesl krásnou Řekyni Helenu, tak se chlapi z její vlasti naštvali a začali obléhat Tróju - celých 9 let. Desátý rok už to Řeky asi ani moc nebavilo, tak začali koumat co by tak mohli udělat, aby už byl konečně konec a mohli si jít lehnout domů na kavalec. No Odysseus vymyslel Trojského koně. Sestavili tedy tohohle obřího dřevěného Šemíka, vlezli do něj a čekali, až se Římani nachytají. A taky že jo. Mysleli si, že tenhle koník je řeckou omluvou a dárkem, který jim nechali na rozloučenou a šli domu. Tak si ho přitáhli pěkně za hradby, kde z něj Řekové radostně vyskákali a srovnali Tróju se zemí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gabi-zviratka gabi-zviratka | Web | 19. září 2013 v 15:18 | Reagovat

Všechny články jsou strašně super. Ty obrázky vysvětlení no prostě vše je úplně dokonalý. Blahopřeji k výhře blog dne. Jen tak dál moc se mi to tu líbí :)

2 Biy Biy | Web | 19. září 2013 v 18:20 | Reagovat

Ahoj ! Mám další dotaz. Nikde jsem nenašla  na tebe kontakt, tak se ptám, jestli by si mě nenaučila pracovat s Adobe Illustrator. Moc ti budu vděčná, děkuju. :)

3 Thome Lee Thome Lee | Web | 19. září 2013 v 20:14 | Reagovat

Jako člověk, co na koni seděl třikrát v životě a neohádlal se na nic jinéh než chůzi musim říct, že mě tento blog zaujal, ale kdyby nebyl na "blog dne" tak an něho ani nenarazím. Jinak "Kůň v průběhu věků" čtu a zajímá mě to :)

4 Lenka Lenka | Web | 20. září 2013 v 0:17 | Reagovat

[1]: Děkuju moc :)

[2]: Já se tyhle srandy učila 4 roky na grafické škole a dalo to zabrat, takže nevím, zda bych byla schopná to všechno nějak smysluplně ve zkratce přetlumočit, tak aby se to dalo všechno pochopit a mělo to nějaký výsledek. A taky to nezabralo všechen volný čas ;) Proto ti raděj doporučím knížku od Adobe - učebnici přímo Adobe Illustratoru, která se dá běžně koupit v knihkupectvích a podle které jsme se částečně taky učili. Myslím, že to bude nejvýhodnější a nejlepší varianta, jak Ilustratoru porozumět. Jsou i různé kurzy atd., ale ty nejsou nijak levné... Ke knížce se budeš moct kdykoli vrátit, obsahuje spoustu názorných screenů a cvičení. Hodně štěstí při učení, budu držet pěstičky ;)

[3]: Děkuju moc :) Chystají se samozřejmě další díly a doufám, že se budou taky líbit :)

5 Biy Biy | 20. září 2013 v 18:34 | Reagovat

[4]: Aha :D a řekla by jsi mi aspoň v jakém formátu to mám uložit ? Jinak díky za radu, budu knížku hledat ;)

6 Biy Biy | Web | 20. září 2013 v 19:02 | Reagovat

Nechceš být affs ? :)

7 Lenka Lenka | Web | 20. září 2013 v 19:14 | Reagovat

[5]: Pokud chceš na obrázku ještě pracovat, nech ho ve formátu ai - to je formát přímo Illustatoru. Pokud chceš obrázky nahrávat na web, jako je to tady, tak je ulož ve formátu png. Je to formát pro RGB rozložení a já pro převod používám můj druhý drahocenný program, Adobe Photoshop. V Illustratoru si obrázek zkopíruju, vložím ho do  Photoshopu jako inteligentní objekt a uložím jako png(musíš nastavit RGB rozložení v nastavení, když máš nový dokument). Formát png umožňuje u obrázků i průhlednost. Změním-li tedy na tomto blogu pozadí, obrázky koníků ve článcích nebudou v bílém obdélníku. Snad je to srozumitelné :)

[6]: Dobře, přidám si tě do odkazů, jo? :) A díky za zájem :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama