Kůň v průběhu věků III - Starověcí Římokoně

18. září 2013 v 8:00 | Lenka :) |  Kůň v průběhu věků

Koně měli ve starověkém Římě samozřejmě své zastoupení. V tomhle článku se podíváme na to, co všechno koně ve starověkém Římě dělali, k čemu byli využíváni.

Jedno z hlavních využití koní bylo v jízdním vojsku. Bylo přítomno už na počátku vzniku římského státu! Ale tak slavné to s ním zase nebylo... Mělo velmi malé zastoupení a Římani nebyli moc dobří rajťáci - to se projevilo v bitvě u Kann. Nezbyl ani jeden kůň, ani jeden muž.

V období pozdní republiky byli jezdci žoldáci a pomocné sbory. Ti byli už pečlivě cvičeni a římská jízda se stávala čím dál tím víc obávanou. V období římského císařství už měla takový respekt, že se později stala hlavní složkou středověkých armád.

Římská jízda se skládala z několika různých skupin, které ji tvořili. Za zmínku stojí určitě Vizigóti. Používali uzdečky, podkovy, zakřivená sedla a někteří historici tvrdí, že Vizigóti jako první využívali třmeny. V římské jízdě byli i tzv. katafrakti - těžce ozbrojení a dobře obrnění jezdci, kteří měli brnění i pro koně - chránila jim hřbet (měla otvor na sedlo), boky a ocas. Dokonce se v Římě našly i koňské masky s chrániči očí! Koně, kteří tohle všechno nosili museli být velcí a silní. Museli měřit alespoň 152 cm v kohoutku.


Hlavní chovnou oblastí koní byla Iberie - dnešní Španělsko. Římané rozeznávali několik typů koní: lovecký, dostihový, válečný, těžký tažný a lehčí cestovní kůň. Žádaní byli také mimochodníci - jejich chovu fandil například Gaius Julius Caesar! Zajímavé taky je, že Římané při jízdě na koni nepoužívali třmeny. Jejich sedla vypadala nějak takhle.

Koně ale neměli využití jen ve vojenských aktivitách, ale další jejich, pro Římany velice důležitou, úlohou bylo pobavit. Všichni jistě dobře známe římské cirky. Pro koně měli ale speciální druh stavby, která se nazývala hippodrom. Hippodrom byl oválného tvaru a soutěžili v něm koně zapřažení v typických dvoukolových vozech. Tato zábava byla velmi populární. Koně se taky prý používali při boji gladiátorů a dokonce i na rodea!

Zajímavost: Konzulové byli nejvyšší římští civilní a vojenští úředníci. Kdo jím bude, určoval císař (v období římského císařství). Často se jím učinil sám, nebo jím jmenoval někoho z rodiny. Věkové hranice neexistovaly - císař Honorius se jím stal už hned po narození. A někdy se císaři neomezovali jen na lidi - císař Caligula chtěl prý konzulem učinit svého koně!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kačka Kačka | Web | 18. září 2013 v 20:07 | Reagovat

Čtu všechny tvoje články a vždycky se dozvím něco nového. Navíc se skvěle čtou, mají nápad a jsou prostě úžasné. :) Jinak už jsem si tě taky přidala do SB. :)

2 Lenka Lenka | Web | 18. září 2013 v 20:19 | Reagovat

Díky :) Jsem ráda, že i historická témata, která by se mohla zdát nudná, se líbí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama