Kůň v průběhu věků II - Domestikace koně, aneb o tom, jak se potkali...

18. září 2013 v 6:00 | Lenka :) |  Kůň v průběhu věků

Minule jsme si řekli, jak se koně na tomhle světě vůbec objevili. V tomto článku přibyde nová zásadní postava - člověk.

Člověk se s koněm setkal už v období paleolitu - to je asi před 30 000 let! Tehdy je ale vnímal úplně stejně jako ostatní zvířata, která tenhrát po světě běhala a dala se sníst :) To můžeme dokázat i pravěkými malbami, které se skvěle dochovaly například ve francouzské jeskyni Lascaux [laskó], nebo ve španělské Altamiře (miluju dějiny umění Líbající). Má nádherné, neuvěřitelně zachovalé jeskynní malby se můžete podívat - tady je Lascaux, tady Altamira. Tyto malby měly pro tehdejší obyvatele magický význam - měly zaručit úspěšnost lovu.

Chytit takového paleolitického koně totiž nebyl zrovna nejsnadnější úkol. Byli neuvěřitelně plaší - proto byli také domestikováni až hodně dlouho po psu, kozách, nebo prasatech. Pes byl například domestikován před 12 000 lety př.n.l. a kůň teprv až 4000 př.n.l. Tento údaj opět potvrzují nálezy - našly se první postroje nebo společné hroby pračlověka s prakoněm. Tehdy už tedy kůň nebyl pouze zdrojem bašty, ale i pomocníkem. Tento proces byl však velmi zdlouhavý a odehrával se na spoustě místech světa v různý čas, a šířil se dál.


Starověcí Egypťané s koňmi měli tu čest a používali je hlavně do bitev v zápřahu. Ale užití našli i na poli. V architektuře k práci sloužili hlavně otroci. Spousty staveb postavili lidé zcela sami a i obří kamenné bloky tahali od Nilu bez zvířecí pomoci. Zvířata tam sloužila hlavně jako dopravní prostředky.

Koně se dostali i do Mezopotámie, která je známá svými propracovanými zavlažovacími systémy. Pohonné stroje do té doby, než se v Mezopotámii objevili koně, poháněli osli. A tak koně začali nahrazovat méně efektivní zvířata, jakými byli třeba právě osli, kteří jsou nesmírně paličatí a náladoví, jak jste se mohli dočíst v jednom mém článku :)

Největšího rozkvětu dosáhla domestikace koní okolo 2000 let př.n.l. K nám se ochočený kůň dostal ve 3. století př.n.l. První stáda, která byla cíleně chována, se skládala jen z klisen a hříbat. Hřebci byli příliš dominantní. Narození hřebečci byli tedy buď snědeni, nebo vykastrováni a použiti k práci. Klisny byly zdrojem dalších mláďat a kobylího mléka.

Kdy se na koních začalo jezdit nikdo neví a jak na to starověcí lidé přišli už vůbec ne. Jisté ale je, že se zefektivnil jejich lov, z koňského hřbetu měli přehled, mnohem snáz a rychleji se mohli přepravovat, ale taky plánovat lepší válečné řežby.

A co zásadního přinesla domestikace koní? Přece koňská plemena, která člověk postupně vyšlechtil :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama