Kůň v průběhu věků I - Pravěcí Šemíci

17. září 2013 v 11:27 | Lenka :) |  Kůň v průběhu věků

Každý, kdo má rád koně a zajímá se o ně, by měl vědět jejich, alespoň stručnou, historii. A protože je kůň nesmírně staré zvířátko, musíme to vzít pěkně od začátku...

První zvíře, co by se dalo alespoň z části považovat za koně, byl prcek Eohippus, velký asi jako liška. Byla to pralesní potvůrka, která žila už před šedesíti miliony let - tedy v třetihorách! Na všech čtyřech nožičkách měl pět prstů, z čehož k chůzi používal pouze čtyři prsty na předních nožkách a tři na zadních. Měl malé ostré zoubky a živil se nejspíš listím.

Dalším koňským předkem byl Orohippus. Můžete ho vidět na obrázku. Tohle zvířátko žilo na území dnešní Ameriky a na předních nožkách mělo čtyři prsty a na zadních tři. Byl velký asi jako pes, o něco větší, než jeho předchůdce. Měřil asi 38 cm. Objevuje se asi 2 miliony let po výskytu Eohippa. Rozdíl mezi Eohippem a Orohippem není jen v počtu prstů, ale i v zubech - poslední třenový zub u Orohippa už nahradila stolička!


Dále se objevuje prašemík Mesohippus. Mesohippus žil asi před 40-32 miliony let a byl zase o něco větší, než jeho předchůdce Orohippus - byl velký asi 45-60 cm. Měl na všech nožičkách už jen tři prsty (našlapoval na všechny tři). Půda se kvůli ústupu vlhkých lesů začala zpevňovat a i kvůli tomu se noha změnila. Dokonce se i prodloužila, protože tenhle koňský praděda teď muset překonávat delší vzdálenosti na volných prostranstvích a být rychlejší, aby neskončil na něčím talíři. Kvůli tomu se mu také upravil tvar hlavy - prodloužila se a oči se přesunuly více na boky, aby měl větší rozhled. Prostředí, ve kterém žil, podobné dnešní buši, způsobilo, že měl vyvinutější zuby a mohl lépe a více baštit.

Další tvoreček, který měl na vývoji dnešních koníků podíl je Miohippus. Miohippů byly tři druhy - z nich zmíním jen druh se srandovním názvem Miohippus celer :D Byl tu asi před 63 miliony let a měřili 60 a více centimetrů! Vědci objevili, že Miohippus a Mesohippus jsou dva rody, které toho ovšem hodně spojuje. Jejich výskyt se čtyřmi miliony let překrývá, takže tu žili současně. Některé nálezy dokonce dokazují, že Miohippové a Mesohippové žili na některých územích společně a kamarádili se.

Parahippus - první koňský předek, který k chůzi používal pouze jeden (prostřední) prst! Zbylé dva pouze v měkkém terénu. Objevuje se u něj tzv. cement v korunkách nohou - ťapky se tedy začínají opravdu zpevňovat a pomalu mněnit na opravdové kopýtko! Lýtková a holenní kost zakrňuje a noha tak je zase o něco pohyblivější a zvíře hbitější. Parahippus se zase zvětšil - to už je tedy celkem velké zvířátko... Jak asi vypadal můžete vidět vpravo :)

Prakůň Merychippus se pomalu vyvinul z Parahippa a je těžké přesně tyto dva druhy oddělit. Byl už 90 cm vysoký! Čumák se ještě víc protáhnul a oči ještě víc posunuly dozadu, aby uvolnily místo velkým zubním kořenům. I mozek se velmi výrazně zvětšil - takže tu máme prvního koňského inteligenta :) Stále měl tři prsty (dva postranní využil jen při běhu), ale prostřední byl utužen vazivem a hodně se podobal dnešnímu koňskému kopytu. Vřetenní a loketní kost ze spojily, takže noha měla jinou rotaci a Merychippus byl velmi rychlý a mrštný - dokázal rychle běhat po tvrdé zemi.

Tvor s legračním názvem Dinohippus byl objeven celkem nedávno a je to první koňský předek, který měl už jen jeden prst. Jeho lebka a končetiny vypadají už skoro stejně jako u rodu Equus - to je rod dnešních koní!

A konečně je tu rod Equus - rod dnešních koní! První druhy se objevily asi před 4 miliony let. Do tohoto rodu patří 3 druhy zeber, dva druhy oslů a konečně náš Equus caballus = pravý kůň.
A na závěr jedna ZAJÍMAVOST: Koně se vyvíjeli Americe a dál se šířili přes pevninské mosty např. do dnešní Asie. V Severní Americe před několika tisíci let ale zcela vyhynul. Proč, stále není jasné. Koně se tam vrátili až teprve v 16. století s evropskými osadníky. Dnešní američtí koně nejsou tedy divocí, ale zdivočelí. Například známý mustang je potomkem koní Evropanů, kteří jim tak nějak zdrhli :) Jedinými opravdovými divokými koňmi jsou dnes jen koně převalského a do roku 1879 to byli ještě tarpani.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 k k | 9. listopadu 2013 v 13:10 | Reagovat

Je to psané jako pro 4leté dítě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama