Jezdecké organizace ČR

18. září 2013 v 14:37 | Lenka :) |  Moje koňské články
Každý jezdec by měl vědět alespoň něco základního o těchto organizacích, nebo jen to, že tu jsou a k čemu jsou. Dnes si tedy povíme něco o jezdeckých organizacích v ČR.


FEI

Jako první bych uvedla tu největší - FEI (Fédération Equestre Internationale). FEI je mezinárodní jezdecká organizace, která zaštiťuje parkur, drezuru, vozatajství, všestrannost, voltiž, vytrvalost, reining a parajezdectví zdravotně postižených jezdců. Sdružuje jezdecké federace světa. Vznikla v roce 1921 ve Švýcarském Lausanne. Prvními členy FEI byli Belgie, Dánsko, USA, Francie, Itálie, Japonsko, Norsko a Švédsko (8 zemí).
Prvním prezidentem byl Francouz Baron du Teil. Nyní (do roku 2014) je prezidentkou princezna HRH Haya AL HUSSEIN.
FEI pořádala první Olympijské hry v Paříži, kde se náš drezurák pan Thiele umístil jako pátý.
Stránky FEI jsou www.fei.org a jsou samozřejmě v angličtině (ale pan Google je rád a celkem dobře přeloží)

ČJF

Další organizací, tež už ryze českou, je ČJF (Česká jezdecká federace). Sídlí v Praze na Strahově. ČJF je od roku 1927 členem FEI. Zastřešuje jezdecký sport v ČR a obsahuje parkur, drezuru, vozatajství, všestrannost, voltiž, vytrvalost, reining a parajezdectví. Reining je jedinou westernovou disciplínou, uznanou FEI a ČJF.
Úřadujícím prezidentem ČJF je pan Ing. Jaroslav Pecháček. ČJF zodpovídá za všechny oficiální závody jejích disciplín - jak národní, tak mezinárodní, které se odehrávají na území ČR. Tyto závody se musí řídit jejími pravidly, ale také pravidly FEI.
Jezdecké kluby, které všichni dobře známe, také spadají pod ČJF. Nyní má ČJF 135 00 členů v 1600 jezdeckých klubech. Pokud chcete jezdit oficiální závody, musíte mít licenci ČJF a být členem nějakého jezdeckého klubu.
Webová adresa stránek ČJF je www.cjf.cz
A kam spadají ostatní sporty? Ty mají své vlastní organizace...

Jockey club ČR

Jockey club ČR u nás řídí veškerý dostihový sport a k tomu řídí chov anglického plnokrevníka a klusáka - vede jejich plemenné knihy. Byl založen v roce 1919 v hotelu Saský Dvůr.
Jejich webovky najdete tady
.

Western Riding Club ČR

Jak už název napovídá, jde o organizaci zastřešující oficiální westernové ježdění na území ČR, její zkratka je WRC. Byla založena roku 1989, prezidentem je dnes Vlastimil Sedláček a viceprezidentem Bronislav Krzystek.
Pokud chcete jezdit oficiální závody, musíte získat westernovou licenci a být členem WRC.
Tato organizace má nejvíc disciplín. Jsou to:
  1. Disciplíny zaměřené na přiježděnost a ovladatelnost koně (Reining, Freestyle Reining, Western Pleasure, Trail, Western Horsemanship, Showmanship at Halter, Western Riding, Superhorse)
  2. Rychlostní disciplíny (Barrel Race, Pole Bening, Speed Race, Stake Race)
  3. Pracovní (dobytkářské) disciplíny (Working Cow Horse, Cutting, Team Penning, Ranch Sorting)
  4. Hry (Flag Race, Ribbon Race, Boot Race, Katalog Race, Keyhole Race, Nez Perce Stake Race, Rope Race)
Webovky WRC najdete na adrese www.wrc.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama