Já a koně III - Saly a vytrvalost

9. září 2013 v 17:07 | Lenka :) |  Moje ježdění
-
Vojta se svojí kobylkou Ulmou trénovali na vytrvalost. Je to druh jezdeckého sportu, ve kterém koně soutěží v několikakilometrovém dostihu - od 30 do 140 (a více) podle stupně obtížnosti. Celý dostih je samozřejmě proložen veterinárními prohlídkami. Více o vytrvalosti se dozvíte na wiki, nebo na oficiálních stránkách vytrvalosti.
-
A tak jsem s Vojtou a Ulmou jezdila se Saly ven. Jezdí se do terénu na dlouhé vyjižďky, nebo na kratší a rychlejší - každý trénuje jinak a volí jinou taktiku, ale všichi se shodnou na tom, že tráví dloooouhou dobu v sedle :) Je to časově nejnáročnější sport.


A když jsme si se Saly takhle pěkně skoro nevědomě taky trénovaly, tak mi Vojta navrhl, ať začnu jezdit vytrvalost taky. Licenci jsem neměla a vhodného koně
taky ne. Saly zkrátka není arabovi moc podobná :D Ale nic z toho nevadilo. Přihlásili jsme se do jezdeckého klubu Frýdnava a potom do nejsnadnějšího hobby dostihu na 20 km.
-
První závody nám bohužel nevyšly, protože jsme večer před závodem zjistili, že Saly nemá udělaný rozbor krve a tudíž se nesmí žádných závodů zůčastnit. To je člověk hodně naštvaný... Tak jsme si nechali krve udělat a vyrazili jsme na jiné závody, které se konaly na konci sezony v Těšánkách u Zdounek. Těchto závodů není v ČR za rok moc (v roce 2013 se jich koná 14) a navíc jsou roztroušené po celé republice, takže je náročná i doprava.
-
Svoje první závody jsme se Saly zdárně dokončily a vysloužily si stužku :) Bylo to moc fajn. Prima trať, krásná příroda i počasí. Další závody jsme jely už v nové sezoně 2012 a to na Kolouškově stezce ve Svojeticích. Trať byla hodně kamenitá a to bylo poprvé co jsem litovala, že Saly není okutá. Ale vše jsme zvládly ve zdraví a v pořádku a závod jsme úspěšně dokončily :)
-
Další závody jsme jeli tentýž rok ve Vilémově - vesničce, kde jsme bydleli. Byly to ty nejpěknější, nejvydařenější a zkrátka nejlepší závody, které jsme si moc užily a opět zdárně dokončily.
-
Na podzim 2012 jsme se stěhovali a na vytrvalostní závodění jsme neměli ani čas, ani prostředky, takže jsme začali víc a důsledněji dbát na jízdárenskou práci a upravovat sed, na který se ve vytrvalosti nehraje. A o tom zas příště :)
-
A ještě pár foteček :)
Fotka nahoře ↑ je z Vilémova 2012
-
První závody v Těšánkách 2011. A máme stužku :)
-
Má radost z dokončení závodu :D Opět Těšánky 2011.
-
Svojetice 2012. Ve vytrvalosti se občas seskočí a běží
vedle koně, aby si odpočinul a vy si protáhli nohy :)
-
Vilémov 2012. Takhle za sebou huculoněco
nechává araby :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lokusta Lokusta | E-mail | Web | 16. září 2013 v 10:29 | Reagovat

"Ve vytrvalosti se občas seskočí a běží
vedle koně, aby si odpočinul a vy si protáhli nohy." - To je veľmi zaujímavé, nikdy by som si nepomyslela, že to takto funguje.

A ako je to, prosím, s tým podkovaním? Pri súťažňom jazdení som ako laik predpokladala, že to tak musia/mali by mať všetky kone, hoci viem, že niektorí ľudia sa k tomu stavajú záporne.

2 Lenka Lenka | 16. září 2013 v 11:16 | Reagovat

Nemuí, je to dobrovolné. Tyto malé závody můžou běhat takovíhle koně s tvrdými kopyty bez podkov. Je to pouze volba majitele. Ale mořit koně na 80 km bez podkov by bylo drsné ;)Al zase záleží na povrchu...
Jsou i speciální druhy lehkých podkov se silikonovými vložkami nebo s protiskluzovými hroty.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama